Konzervativci z Liberálně demokratické strany vládli bez 11 měsíců nepřetržitě od konce války. Lídr opoziční DPJ Hatojama ale voliče přesvědčil, aby tomu udělali přítrž: „Japonsko bylo dotlačeno na samou hranu propasti, kde už se dál beze změny vlády neudrží. Chci, aby to voliči pochopili a pomohli demokratické straně převzít moc.“
V předvolební kampani se oba hlavní rivalové soustředili především na problémy spojené s klesající ekonomikou země, rychlým stárnutím japonské populace a stoupajícím národním dluhem. Hatojama slíbil změnu: zahraniční politiku a bezpečnost méně závislou na USA a posílení vztahů s asijskými sousedy. Doma se profiloval spíš v neekonomických sférách. V ekologii, sociálním zabezpečení a školství. Ačkoliv je 62letý Hatojama v politice od roku 1986, v mnoha ohledech je neznámou entitou. Jako vůdce je nevyzkoušený.

Japonské volby přinesly mocenskou změnu
Právě dlouhý pobyt v opozici ale jiní naopak pokládají za výhodu – kvůli jeho těsnějšímu kontaktu s lidmi. Původně strojírenský inženýr s doktorátem ze Stanfordu porážkou dosavadního premiéra Asa završil rodinnou ságu: rivaly o premiérský post byli před druhou světovou válkou a v 50. letech už jejich dědečci.