Atentátníka z Lockerbie jsme za ropu nevyměnili, tvrdí britská vláda

Londýn - Britský ministr spravedlnosti Jack Straw odmítl, že by libyjský atentátník Muhammad Midžrahí byl propuštěn výměnou za obchodní kontrakty s Libyí. Reagoval tak na tvrzení týdeníku The Sunday Times. Podle něj byl vězeň, který má na svědomí atentát nad Lockerbie, propuštěn na základě dohody britské vlády z roku 2007 o ropných dodávkách z Libye. Midžrahí si doživotní trest odpykával ve skotské věznici, 20. srpna byl ale propuštěn.

The Sunday Times získal dva dopisy, které v roce 2007 zaslal britský ministr spravedlnosti Straw svému skotskému protějšku Kennymu MacAskillovi, v nichž se zmiňuje o Abdalu Basatu Muhammadu Midžrahím. V prvním dopise z 26. července 2007 Straw prohlašuje, že je pro to, aby byl Libyjec, který si tehdy ve Skotsku odpykával svůj trest, vyloučen z projednávané dohody o vydávání vězňů mezi Velkou Británií a Libyí. Ve druhém dopise z 19. prosince 2007 Straw informoval MacAskilla, že změnil názor s ohledem na zjevné zájmy Velké Británie a že Midžrahí již nemá být z dohody jmenovitě vyloučen.

The Sunday Times soudí, že Strawův obrat byl spojen s dohodou o těžbě ropy a plynu mezi britskou společností BP a Libyí v potenciální hodnotě 15 miliard liber (asi 440 miliard Kč). Jednání o ní bylo tehdy ve slepé uličce. Podle listu vyvíjel Tripolis tlak na Londýn, aby byl Midžrahí do dohody o výměně vězňů zahrnut, výměnou za to, že ji Libye podepíše. The Sunday Times uvádí, že šest týdnů poté, co Straw poslal druhý dopis, byla dohoda o ropě podepsána.

„Naznačovat, že jsme nějakým způsobem domluvili tajnou dohodu před osvobozením Midžrahího, je jednoduše absurdní,“ odmítl tyto domněnky Straw v rozhovoru pro BBC. Společnost BP v reakci na tato podezření popřela, že by za podepsáním dohody stály politické motivy. Straw zase vysvětlil, že jednání o vydávání vězňů bylo součástí mezinárodních snah o normalizaci vztahů s Libyí.

Před Vánocemi 1988 při atentátu na letadlo americké společnosti PanAm zahynulo 259 lidí na palubě a 11 obyvatel skotské obce Lockerbie, na niž stroj spadl. Soud za to v roce 2001 potrestal bývalého agenta libyjské tajné služby Midžrahího doživotním vězením. Skotská vláda ho 20. srpna propustila ze zdravotních důvodů, protože vězeň umírá na rakovinu. Jeho propuštění vyvolalo mezinárodní poprask.