Proti slovenskému jazykovému zákonu protestovalo 5000 lidí

Dunajská Streda (Slovensko) – Na fotbalovém stadionu v jihoslovanské Dunajské Stredě protestovalo proti sporné novele zákona na ochranu slovenštiny asi 5000 lidí. Akci zorganizovala opoziční Strana maďarské koalice. Zákon, který dnes vešel v platnost, umožňuje trestat nepoužívání slovenštiny v oficiálním styku, pokuty však chce ministerstvo vybírat až od ledna. Do té doby chce vysvětlit některé nejasné body.

„Na shromáždění zazněly ostré výhrady proti tomuto zákonu a proti zlomyslnosti, která je v něm obsažená,“ popsal zpravodaj ČT na Slovensku Ladislav Kerekeš.

„Musím upozornit Evropu na to, že na Slovensku není všechno v pořádku s aplikováním moci ze strany vlády a ani v menšinové oblasti to není v pořádku,“ řekl novinářům předseda SMK Pál Csáky.

Video Vstup Ladislava Kerekeše
video

Vstup Ladislava Kerekeše

Obyvatele jižních oblastí Slovenska, kde žije asi půlmilionová maďarská menšina, sváželi organizátoři na demonstraci autobusy. Podle poznávacích značek aut je přišli podpořit také lidé z Maďarska, Rumunska i Ukrajiny. Protestu se zúčastnili i zástupci maďarské akademie věd.

Proti shromáždění vystoupil předseda Slovenské národní strany Ján Slota. Považuje ho za zastírací manévr SMK, jak zmobilizovat maďarskou menšinu k vyvolání nepokojů a eskalování národnostního napětí v zemi.

Podle novely se ode dneška musí ve všech úřadech na Slovensku hovořit slovensky. Ve své mateřštině mohou příslušníci menšin s institucemi komunikovat jen v místech, kde tvoří nejméně pětinu obyvatel. Ve slovenštině musí být i veřejná oznámení a tabule. Za porušování mají od ledna hrozit pokuty až 5000 eur (127 000 korun).

Protestovalo se také před slovenskou ambasádou v Budapešti, kam dorazilo asi 500 lidí. Ti předali slovenskému velvyslanci Peteru Weissovi petici, kterou žádají zrušení sporné novely. Asi 60 demonstrantů se sešlo i před slovenským velvyslanectví v Bruselu. Nacionalisté z Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) pak částečně zablokovali silnice vedoucí ke třem hraničním přechodům se Slovenskem.

/*json*/{"map":{"lat":47.9954359161,"lng":17.6193237305,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":47.992389,"lng":17.617055,"type":"1","description":"V Dunajsk\u00e9 Stred\u011b protestovalo proti novele slovensk\u00e9ho jazykov\u00e9ho z\u00e1kona 4000 lid\u00ed."}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Protest proti slovenskému jazykovému zákonu
Zdroj: ČTK