Slovní přestřelky ruských a polských historiků zřejmě nezastaví ani gdaňská pieta

Moskva - Ruský premiér Vladimir Putin označil 1. září 1939 za tragický den v historii Evropy a sovětský masakr tisíců polských důstojníků v Katyni v roce 1940 za zločin. Domácí ruská média a historici už ale tak smířliví nejsou. Někteří z nich dokonce znovu označují Poláky za první spojence hitlerovského Německa. Právě dnes si přitom Polsko pietním shromážděním v Gdaňsku připomnělo 70. výročí zahájení druhé světové války.

Začátek války a sovětské obsazení Polska představují ruští historici jako taktický manévr. Podle nich tím získali dva roky, které byly před útokem Němců na Sovětský svaz využity na přezbrojení Rudé armády. Někteří ruští historici jdou ještě dál. Nový televizní dokument představuje Poláky jako tajné spojence nacistického Německa, sovětské obsazení Polska proto prý bylo nevyhnutelné. V dokumentu vystupují mladí historici, kteří dávají najevo, že jejich názory mají v Rusku většinu.

"Pokoušejí se nám vnucovat pojetí, v němž jsme se my, Poláci - a ne Sovětský svaz – měli stát aktivními spojenci Hitlera. To je nehorázné, říká k tomu zpravodaj polského listu Gazeta Wyborcza v Moskvě Waclaw Radziwinowicz.

Video Reportáž Josefa Pazderky
video

Reportáž Josefa Pazderky

Druhá světová válka začala v ruském pojetí až rokem 1941. Předtím šlo prý výhradně o přípravu na boj s Hitlerem. Ruské archivy přitom ukazují opak - Sověti a nacisté si na začátku války dobře rozuměli. „Stalin nebyl člověkem, který se s pomocí paktu bránil Hitlerovi. Stal se jeho spojencem, a tím i zločincem ve vztahu k ostatním zemím. To, že to dnešní ruská vláda nechce přiznat, ukazuje, že se jí vracejí staré imperiální komplexy,“ říká ruský historik Nikita Petrov. Nové ruské učebnice o spojenectví Stalina a Hitlera mlží a sovětský masakr polských vojáků v Katyni přecházejí historici nervózními poznámkami.

Karikatura Hitlera a Stalina
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24