Psi pocházejí podle vědců od řeky Jang-c'-ťiang

Stockholm - Švédští a čínští vědci zjistili, že psi pocházejí z Číny. Poprvé na světě je člověk začal chovat před 16 000 lety v této asijské zemi jižně od řeky Jang-c'-ťiang. Badatelé na to, kde a kdy se lidem podařilo z ochočených vlků získat první psí plemeno, přišli díky genetickým metodám. Biolog Peter Savolainen objasnil, že dosud odborníci prapůvod všech psích plemen umisťovali někam do východní Asie. Podle agentury DPA to zveřejnila švédská královská výzkumná rada.

Díky nové genové analýze se ale prý povedlo zjistit počátek „nejlepšího přítele člověka na puntík přesně“. Výsledky zveřejnil odborný časopis „Molecular Biology and Evolution“ ve svém posledním vydání.

První plemeno se prý vyvinulo z překvapivě velkého počtu mnoha set ochočených vlků. Za „vzrušující“ označil Savolainen zjištění, že první čínští psi se nejspíš nepoužívali při lovu či k hlídání jako jejich potomci v Evropě, ale „končili pravděpodobně lidem v žaludku“.

Na rozdíl od předchozích domněnek přesnější určení původu prvních psích plemen podle DPA mnohem víc odpovídá přechodu člověka z lovce a sběrače k člověku zemědělci v době před 10 000 až 12 000 lety.