Astronauty na ISS ohrožuje kosmické smetí

Mys Canaveral – Astronauté z raketoplánu Discovery se dnes chystají na druhý výstup do volného prostoru. Kolem Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se však pohybuje velký kus „kosmického smetí“. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) plánovaný výstup do kosmu letící kus staré francouzské rakety Ariane 5 neohrozí, ale řídicí středisko během dneška rozhodne, zda mu stanice nebude muset uhnout z cesty.

Šéf letového provozu John McCullough upřesnil, že se zatím nezdá nutné provést úhybný manévr ISS, ale konečné rozhodnutí bude přijato až během poslední hodiny dnešního výstupu do kosmu. Na ten se chystají astronauté Danny Olivas a Christer Fuglesang a zahájit by ho měli ve 23:19 SELČ. Kus letícího vesmírného smetí má plochu zhruba 19 čtverečních metrů a odborníky znepokojuje fakt, že kusy poletujícího vesmírného smetí někdy nečekaně uhnou ze své dráhy.

V nejbližším bodě k ISS by se měl úlomek ocitnout v pátek v 04:06 SELČ, kdy stanici mine ve vzdálenosti asi tří kilometrů. Astronauté na ISS v úterý uskutečnili první ze tří plánovaných výstupů do vesmíru, během nějž odstranili starou nádrž na amoniak. Dnes mají připevnit nový zásobník, jenž je součástí chladicího systému stanice. Raketoplán Discovery zůstane u ISS do úterý.