Americký voják odsouzen na doživotí za vraždu Iráčanů

Luisville (USA) - Soud v Kentucky poslal na doživotí do vězení bývalého amerického vojáka, který v Iráku znásilnil a zabil čtrnáctiletou dívku a vyvraždil její rodinu. Čtyřiadvacetiletý Steven Green se zločinu dopustil v roce 2006 v Mahmudíji jižně od Bagdádu. Podle verdiktu z vězení nikdy nevyjde, tři jeho spolupachatelé dostali také doživotí. Zločin předem naplánovali a pak se ho snažili svést na povstalce. Případ vyvolal mezinárodní pobouření a odvetné útoky proti americkým vojákům v Iráku.

Odsouzenému hrozil i trest smrti, ale porota poté, co se shodla na vině, nebyla s to o trestu smrti jednomyslně rozhodnout.

Případ v Iráku vyvolal obrovské protiamerické nálady. Green byl obviněn ze znásilnění, vraždy a zapálení čtrnáctileté dívky a ze zabití jejích rodičů a sestry. Do vězení ho poslal civilní federální soud, protože Green byl z armády propuštěn pro špatné chování ještě před tím, než bylo proti němu vzneseno obvinění.

Za účast na tomto zločinu byli již vojenským soudem odsouzeni na doživotí tři jiní američtí vojáci. Další voják, který ale nevraždil, dostal dva roky a tři měsíce žaláře.