V Rakousku funguje automyčka na dešťovou vodu

Vídeň - V Rakousku nedaleko Štýrského Hradce je v provozu automyčka, která z 90 % využívá pouze dešťovou vodu. A provozovatelé tvrdí, že nemá obdobu ani jinde v Evropě. Pod myčkou je nádrž na ohromné množství dešťové vody, zařízení dokáže fungovat dva měsíce bez jediné přeháňky. Myčka je zatím ve zkušebním provozu, aby se zjistilo, jestli se vyplatí. 

Umytí auta je všední záležitost, která ale normálně pohltí desítky až stovky litrů pitné vody, podle toho, nakolik ji ta či ona myčka využívá opakovaně. Na okraji obce Pischelsdorf, asi 20 kilometrů od Štýrského Hradce, to tak neplatí.

Netradiční myčka stojí v areálu firmy, která distribuuje dřevěné peletky na topení. Majitelé přemýšleli, jak využít dešťovou vodu ze střechy svého obřího skladiště. Až přišli na nápad umývat s ní auta. Pod myčkou je nádrž na 90 000 litrů dešťové vody, speciální zařízení z ní odstraňuje nečistoty a použitou vodu čistí znovu.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

„Tento postup nám umožňuje zůstat v provozu, i když dva měsíce neprší,“ vysvětluje majitel myčky Hans Reisinger. Jen deset procent celkové spotřeby vody tak do této myčky musí přitéct zvenčí. Firma navíc vodu ohřívá zařízením na svou vlastní biomasu a elektřinu částečně získává ze solárních panelů.

Někteří řidiči jezdí speciálně sem, jiní ani netuší, že si právě umyli auto ekologicky. Pokud se koncept osvědčí, chce firma podobné myčky začít stavět po celém Rakousku.