Hlavní organizátor příprav, osmadvacetiletý Abdulla Ahmed Ali, může být propuštěn nejdříve po 40 letech, tedy v době, kdy mu bude téměř 70 let. Jeho stejně starý kolega Tanvir Hussain zůstane ve vězení nejméně 32 let, o rok starší Assad Sarwar si za mřížemi odpyká nejméně 36 roků. Pachatelé se podle soudu chtěli pomstít vládám zemí, které v té době měly jednotky v Iráku a Afghánistánu. Inspirací jim prý byly extremistické islamistické myšlenky. „Chtěli jste pozornost světa, teď ji máte,“ řekl soudce Henriques odsouzeným. Jde o největší vyšetřování teroristického spiknutí v britských dějinách.
Soudce Richard Henriques:
„Kdyby se spiknutí nepodařilo zabránit, výsledkem by téměř jistě byly masivní oběti na životech. A kdyby k výbuchu došlo nad pevninou, počet mrtvých by byl ještě větší.“

Telefonát Olgy Bakové
Telefonát Olgy Bakové
Telefonát Jaroslava Šonky
Podle poroty vedli odsouzení muži teroristickou buňku a chtěli provést největší útok po 11. září 2001. Společně s dalšími komplici připravovali v roce 2006 atentát na nejméně sedm dopravních letadel mířících z Londýna do Severní Ameriky. Chtěli je zneškodnit přímo z paluby za pomoci tekutých bomb, které vydávali za nápoje. Kdyby se svými plány uspěli, mohlo zemřít až 000 lidí.
Z přípravy atentátů na letadla létající přes Atlantik bylo původně obviněno osm lidí spojovaných s mezinárodní teroristickou sítí al-Káida. Všichni byli zatčeni v roce 2006, údajně těsně před provedením svého plánu. Podle spolupracovníka ČT Ivana Kytky půjde na doživotí do vězení i čtvrtý muž: jedenatřicetiletý Umar Islam si ve vězení odsedí nejméně 22 let. U dalších údajných kompliců, jimiž jsou 28letý Ibrahim Savant, stejně starý Arafat Khan a 25letý Waheed Zaman, se porota na vině neshodla; 5. října by měly úřady rozhodnout, zda se s nimi bude konat další soudní proces.
V nejdražším procesu v dějinách země soudy neusvědčily všech 8 obviněných. Za to si teď britská justice vysloužila kritiku ze strany bezpečnostních služeb. A to přesto, že někteří z obviněných natočili videa, ve kterých mluví o sebevražedném útoku.
Navíc další útoky Británii podle Scotland Yardu skutečně hrozí. V zemi žije podle odhadů až 4 tisíce radikálních muslimů. Jejich náladu ukázal i incident z minulého pátku. Londýnskou demonstraci proti islamizaci Evropy dav mladých muslimů i přes zákrok policie nekompromisně rozehnal.
