Mluvčí haagského tribunálu dostala pokutu za publikaci tajných dokumentů

Haag - Bývalá mluvčí Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu zaplatí pokutu sedm tisíc eur (177 tisíc korun) za pohrdání soudem. Verdikt pro francouzskou novinářku Florence Hartmannovou padl za zveřejnění tajných dokumentů, které se týkaly podílu srbské vlády na válce v Bosně v 90. letech. Srbské úřady je uvolnily pouze pro proces s bývalým vůdcem Slobodanem Miloševičem, Hartmannová je ale vynesla a psala o nich ve své knize a článcích.

„Cílem rozsudku je odradit do budoucna obžalovanou i případně všechny další osoby od zveřejňování tajných informací,“ uvedl soudce ICTY Bakone Moloto ve zdůvodnění rozsudku.
Francouzská novinářka Florence Hartmannová byla v letech 2000 až 2006 tiskovou mluvčí hlavní žalobkyně ICTY Carly Del Ponteové. Později ve své knize Mír a trest zveřejnila dvě důvěrná rozhodnutí mezinárodního tribunálu, která podle ní prokazovala přímé zapojení Srbska do masakru v bosenské Srebrenici, kde bosenskosrbští vojáci po obsazení města v roce 1995 povraždili na osm tisíc Muslimů.
2
Bývalá mluvčí haagského tribunálu ICTY Florence Hartmannová před soudem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24