Barroso má poslední den na sehnání podpory při volbě do čela Evropské komise

Brusel - José Barroso má dnes poslední den na to, aby přesvědčil poslance Evropského parlamentu o tom, že je tím nejlepším kandidátem do čela Evropské komise. Parlament prvního muže evropské vlády vybere už zítra. Barroso je teď jediný, kdo se o tuhle funkci uchází. To, jestli bývalý portugalský premiér získá absolutní většinu hlasů od 736 poslanců Evropského parlamentu, zatím není jisté. Stačila by mu i nadpoloviční většina. Jeho mandát by ale nebyl silný.

Barrosa nominovalo do funkce všech 27 států EU, i když socialisté byli původně proti. Nakonec ale vyhrály osobní ambice, za nominaci Barrosa lidovci zřejmě příště podpoří šéfa socialistů. Šance, že Barroso obhájí post šéfa Evropské komise, jsou tak den před volbou velké - odhady mluví o sedmdesáti procentech.

Barroso v minulých dnech sbíral hlasy jednotlivých frakcí EP a přesvědčil i zástupce české občanské demokracie. „Určitě se tahle frakce s panem Barrosem neshodne úplně na všem. Na druhé straně je pravda, že představuje stále ještě ten reformnější proud v Evropské unii,“ komentoval situaci místopředseda Evropské konzervativní a reformní skupiny Jan Zahradil.

Video Čas na shánění podpory se Barrosovi krátí
video

Čas na shánění podpory se Barrosovi krátí

Zelení a frakce Evropa svobody a demokracie Barrosa nepodpoří

Jediným, kdo zatím oficiálně vyhlásil, že současného šéfa EK nepodpoří, je euroskeptická frakce Evropa svobody a demokracie, která má ale jen 32 ze 736 europoslanců.

Prakticky nulové šance má předseda komise mezi poslanci zelených, kteří vedli kampaň ve volbách do Evropského parlamentu pod heslem „Zastavte Barrosa!“. Menšími kritiky nejsou ani zákonodárci krajní levice (GUE/NGL), kam spadá například česká KSČM a s nimiž se nejvyšší představitel EK setká odpoledne. Hlasy všech těchto frakcí však nebudou pro Barrosa rozhodující.

Rozhodovat se bude především v řadách sociálních demokratů, kteří s podporou Portugalce stále váhají. Jako první Barroso přesvědčoval poslance Evropské konzervativní a reformní skupiny, kam spadají především britští konzervativci a představitelé české ODS. Jejich podporu získal, přestože členové této frakce patří mezi odpůrce Lisabonské smlouvy, za niž současný předseda EK vytrvale bojuje.

Evropský parlament
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24