Japonsko má ode dneška nového premiéra a vládu

Tokio - Novým japonským premiérem je ode dneška Jukio Hatojama, kterého podle očekávání zvolila dolní komora parlamentu. Hatojama krátce poté představil novou vládu, kterou čeká hlavně boj s hospodářskou krizí, vytvoření sociální sítě pro stárnoucí populaci a vylepšení vztahů s japonskými sousedy. Na post ministra financí vybral premiér dlouholetého poslance a spojence své strany Hirohisu Fudžiiho, novým šéfem diplomacie bude Kacuja Okada a ministrem obrany Tošimi Kitazawa. Demokratická strana Japonska porazila v srpnových volbách liberály, kteří byli u moci přes 50 let.

Jmenování Fudžiiho uklidnilo část analytiků, kteří se obávali, že plány nové vlády na výdaje nafouknou už tak dost velký dluh. Sedmasedmdesátiletý Fudžii je finanční konzervativec, který opakovaně vyjádřil obavy o výši japonského dluhu. Šestapadesátiletý Okada je obdivovatelem amerického prezidenta Baracka Obamy a je odborníkem na problematiku životního prostředí. Jeho cílem je úprava vztahů se Spojenými státy, které by nově nastupující vláda chtěla posunout na rovnoprávnější úroveň. Jednasedmdesátiletý Kitazawa je veteránem japonské politiky. Podporuje pacifistickou ústavu země a stavěl se proti vyslání japonských vojáků do Iráku v letech 2004 až 2006, kde podpořili síly USA.

Hatojama získal mnoho voličů svou kritikou příliš zbytnělé a přebujelé japonské byrokracie a slíbil, že moc byrokratů zlomí a předá ji opět politickým silám.

Demokratická strana Japonska s převahou ve volbách zvítězila, a ukončila tak dlouholeté období vlády Liberálnědemokratické strany. Její premiér Taró Aso již v poslední srpnový den oznámil odchod také z čela své strany a omluvil se za prohru. Před Hatojamovým zvolením podala dnes dosavadní japonská vláda demisi, aby mohl nový parlament o předsedovi vlády hlasovat.

Premiér a předseda Demokratické strany Japonska (DPJ) Jukio Hatojama
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24