V Kongu mizí gorily, stávají se terčem pytláků

Brazzaville - Každý týden jsou v africkém Kongu zabity dvě přísně chráněné gorily. Zjistil to mezinárodní tým vyšetřovatelů. Pytláci je prodávají na jídlo jako zvěřinu. Mezinárodní organizace, které se do pátrání zapojily, se teď obávají, že v Kongu tímto způsobem mizí stovky goril ročně a ohrožená je tak celá jejich populace. Vyšetřovatelé chodí zjišťovat situaci na trhy v Pointe-Noire, což je druhé největší město v Republice Kongo.

„Postupem času jsme získali důvěru prodejců a obchodníků. Sdělili nám původ gorilího masa, všechno pochází z jednoho regionu,“ uvedl pro BBC předseda organizace Endangered Species International Pierre Fidenci. V regionu nyní zůstává asi 200 goril, přičemž v Kongu žijí zejména gorily horské, které obývají pouze pohoří Virunga na hranicích Konga, Rwandy a Ugandy.

Odborníci odhadují, že každý týden zemřou 4 procenta této populace. Pytláci se totiž zaměřují hlavně na dospělé gorily v reprodukčním věku, které mají nejvíc masa. Mezinárodní organizace chtějí zastavit zabíjení v oblasti tak, že místním nabídnou alternativní zdroje příjmů. S lovci chtějí spolupracovat a pro gorily vybudovat přírodní rezervaci.

Video V Kongu umírají gorily
video

V Kongu umírají gorily