Český chaos v zahraničí - nejen slovenští politici jsou břídilové

Berlín/Bratislava - Česká republika směřuje k politickému chaosu, napsaly německé deníky Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a Sächsische Zeitung k úternímu překvapivému zvratu na české politické scéně. FAZ připomíná, že teprve minulý týden český Ústavní soud zrušil říjnový termín předčasných voleb, načež se strany dohodly na prosazení zákona umožňujícího seberozpuštění sněmovny. Na porušení dohod mezi českými politiky poukazují i slovenské listy Sme a Pravda s tím, že nejen slovenští politici jsou výjimeční břídilové.

„Ústavní konflikt o zkrácení legislativního období Česko uvrhlo do politického chaosu, z něhož už zřejmě až do řádného volebního termínu na jaře příštího roku nebude východiska,“ napsal FAZ. List připomíná, že parlamentní strany chtěly dospět obejitím ústavy k předčasným volbám, což ale Ústavní soud znemožnil. Sociální demokracie ustoupila od podpory rozpuštění sněmovny z obavy, aby i navrhovaný zákon o rozpuštění sněmovny neskončil u Ústavního soudu. „Experti na ústavní právo ale vidí velmi malou šanci na takovou stížnost. Navíc není jasné, proč sociální demokraté souhlasili s novelou ústavy ve zrychleném řízení, aniž by se dostatečně zamysleli nad její aplikovatelností na současnou krizi,“ uvádí komentátor FAZ. 

„Česko sklouzává do politického chaosu,“ píše hned v titulku Sächsiche Zeitung. Deník věnuje událostem krátkou zprávu. „Ve sporu o předčasné volby se český parlament vmanévroval do slepé uličky,“ píše v úvodu list. Vzápětí vysvětluje, že sociální demokraté rozhodnutím nepodpořit legislativní proces směřující k rozpuštění Poslanecké sněmovny změnili kurz. „Následkem toho by mohla přechodná vláda premiéra Jana Fischera úřadovat až do řádných parlamentních voleb v létě 2010,“ píše deník. 

Sme: Paroubek udělal politické salto

Rozhodnutí ČSSD nehlasovat pro rozpuštění Poslanecké sněmovny bylo podle slovenského tisku brutálním porušením politických dohod, závratným obratem. Podle komentáře deníku Sme se předsedovi ČSSD podařilo salto. List Pravda zase uklidňuje ty Slováky, kteří si myslí, že jsou špatní pouze jejich političtí zástupci. 

„Pokud si slovenský čtenář myslí, že jeho politici jsou výjimeční břídilové, vynikající svými špatnými vlastnostmi a výkony, hrubě se mýlí,“ uklidňuje kritiky poměrů ve slovenské politice v komentáři v listu Pravda politolog Pavel Kopecký. Velmi podobné vysvědčení si nyní podle něho dali čeští představitelé, protože se ukázalo, že vyhlásit předčasné volby je pro ně celkem tvrdý oříšek. „A jsou překvapení, když sklízejí, co ve své touze po moci zaseli,“ píše se v komentáři. 

Tím, že poslanec Melčák napadl způsob, jakým byly vyhlášeny předčasné volby, narušil další sebeuspokojování mocipánů. Kopecký uvádí, že za Melčákovou stížností pravděpodobně stojí zkrachovalý politik Miloš Zeman, „muž, který nedokáže odejít a k životu potřebuje mít aspoň zákulisní vliv“. Podle Sme existovalo scénářů vývoje v Česku mnoho, ale ne takový, že předčasné volby nebudou vůbec. 

To, že předseda ODS Mirek Topolánek reagoval složením poslaneckého mandátu, se podle Sme bude hodnotit jako teatrální (hysterické) gesto nebo touha nechat se nominovat na komisaře Bruselu. Jako vyjádření názoru o tomto parlamentu, který má výrazně otřesenou legitimitu, však nemá chybu, míní Sme.