Ropná společnost věděla, že odpad uložený na Pobřeží slonoviny je toxický

Amsterdam - Nizozemská ropná společnost Trafigura věděla o škodlivém účinku toxického odpadu, který ukládala na Pobřeží slonoviny. Na základě jejích firemních emailů o tom informovala britská BBC. Kvůli toxickému odpadu zemřely na Pobřeží slonoviny desítky lidí a desítky dalších onemocněly. Celkem si na účinky chemikálií stěžuje více než 30 tisíc lidí. Trafigura doposud obvinění odmítala a nereagovala na trvající protesty. Teď se ale rozhodla oběti odškodnit.

Trafigura dlouho popírala, že by odpad byl škodlivý. Firemní e-maily jsou ale důkazem, že společnost o škodlivosti látek věděla. Trafigura nyní lidem, kteří v souvislosti s nebezpečným odpadem měli zdravotní potíže, nabídla odškodnění.  

Tento krok přišel poté, co OSN zveřejnila zprávu, ve které se píše, že existují evidentní důkazy toho, že zdravotní potíže a dokonce i případy úmrtí jsou skutečně spojeny s uloženým toxickým odpadem, který na Pobřeží slonoviny vyložila nákladní loď společnosti Trafigura. 

Loď Probo Koala přivezla v srpnu roku 2006 k Pobřeží slonoviny asi 500 tun toxického odpadu. Ten byl ilegálně uložen celkem na 15 místech kolem Abidžánu. Lidé v okolí následně začali mít zdravotní problémy. Všichni měli stejné symptomy – dýchací potíže, zvracení a průjmy. Kvůli potížím zemřelo celkem 15 osob, desítky tisíc lidí musely vyhledat lékaře. Někteří z nich mají trvalé následky. 

/*json*/{"map":{"lat":5.34395017564,"lng":-4.0079498291,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/


Příběh společnosti Trafigura podle BBC ale začíná už o čtyři roky dříve. Trafigura tehdy zjistila, že ropná rafinerie v Mexiku produkuje naftu znečištěnou petrolem. Vedení firmy Trafigura si plánovalo, že nákupem této látky vydělá jmění. Za levno nakoupí znečištěnou naftu, kterou upraví a prodá. Zbývalo jen najít způsob, jak látku levně vyčistit. 

Nejlépe se hodil proces, kterým se čistí ropa pomocí hydroxidu sodného a katalyzátorů. Je to levná metoda, při které ale vzniká spousta nebezpečného odpadu. 

A právě toho si byla firma podle e-mailů vědoma. Trafigura proto řešila problém, kam s ním. Ukládání takového odpadu totiž není povoleno v mnoha zemích Evropské unie, ani ve Spojených státech, stejně jako v dalších zemích. A tak firma nakonec převezla nákladní loď plnou sirného kalu k Pobřeží slonoviny. Zde byl odpad ilegálně uložen.

Lidé z okolí úložiště nebezpečného odpadu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24