České hlavičky představují své projekty v soutěži

Praha – Studenti základních a středních škol předvedli svůj vědecký potenciál v soutěži České hlavičky. Letos se přihlásilo téměř sto projektů, například inteligentní displej, elektromagnetická puška nebo netušené poznatky z oboru čištění vod. Mladé vědce a jejich projekty nyní hodnotili přední osobnosti české vědy, jako je Blanka Říhová, která vyvíjí léky proti rakovině.

Mnohé projekty udivují. Třeba student, který v prvním ročníku gymnázia začal řešit, po jaké dráze by měly v budoucnu létat vesmírné plachetnice. Do plachet jim má svítit slunce a světlo jim dá rychlost větší než raketové motory. „Překvapily mě velmi vysoké rychlosti, které plachetnice dosahují,“ komentoval svá zjištění autor práce Stanislav Fořt z táborského gymnázia.

Jde už o třetí ročník a přihlášky středoškoláků se kupí. „Dostali jsme jich 89, které splnily kritéria a celkem v pěti kategoriích rozdělujeme 140 tisíc korun,“ uvedla Iva Sladká z organizátora akce, projektu Česká hlava. O peníze ale prý mladým vědeckým nadšencům nejde. „Pro mě je to vlastně forma zábavy, takže jsem se vlastně bavil,“ podotkl Stanislav Fořt.

Video Reportáž Vladimíra Kořena
video

Reportáž Vladimíra Kořena

Vyhlášení výsledků soutěže České hlavičky odvysílá Česká televize, uskuteční se na mezinárodní den studentů 17. listopadu.