Díky zákazům kouření je o třetinu méně infarktů

New York - Zákaz kouření na veřejných místech přispívá k dramatickému snížení počtu infarktů. Vyplývá to ze dvou nezávislých amerických studií. V evropských a severoamerických zemích, které kouření ve veřejných prostorech omezily, ubylo infarktů až o třetinu. Nejnovější analýzy publikované ve dvou prestižních vědeckých časopisech Circulation a Journal of the American College of Cardiology předčily očekávání expertů nejen celkovým snížením případů, ale i rychlostí pozitivního vývoje.

Kouření podle zdravotních statistik každoročně připraví o život šest milionů lidí na celém světě. Pasivní kouření podle expertů významně zvyšuje rizika infarktu, například přispívá k vyšší srážlivosti krve a snižuje hladinu prospěšného cholesterolu v krvi. Podle vědců z Kalifornské univerzity se v evropských a severoamerických zemích, které zavedly protikuřácký zákon, zjistilo snížení počtu případů infarktu až o 17 procent po prvním roce a po třech letech dokonce až o 36 procent.

V mnoha zemích po celém světě existují pro kuřáky různá omezení. Například na celém území Velké Británie platí zákaz kouření na téměř všech veřejných místech, v osmi německých spolkových zemích je od roku 2008 zakázáno kouření v restauracích a hospodách a v Itálii v souladu se zákonem nesmí hosté barů a restaurací kouřit od ledna 2005.