Začínají volby v Portugalsku, šance jsou vyrovnané

Lisabon/Praha – Dnes se v Portugalsku konají parlamentní volby. Šance obou největších stran, vládnoucích socialistů i opozičních pravostředových sociálních demokratů, jsou vyrovnané. Poslední průzkumy však mírně favorizují vládní stranu premiéra Josého Sócratese. Podle výzkumu provedeného pro deník Diário Económico a rozhlasovou stanici TSF tři dny před zahájením voleb by socialisté získali 40 procent hlasů, zatímco hlavní opoziční formace 31,6 procenta.

Budoucí vláda bude muset prosadit řadu nepopulárních reforem nutných k vyvedení hospodářství z vleklé krize. Zejména je třeba snížit rozpočtový deficit, za což si země vysloužila již několik varování od EU, a nastartovat hospodářský růst, který se loni dostal na nulu a letos patrně klesne až o 3,5 procenta. Portugalsko je označováno za nejchudší západoevropskou zemi. Právě špatná ekonomická situace v zemi vyvolává politické napětí, které v posledních letech položilo dvě vlády (v březnu 2002 a v únoru 2005).

Po vítězství Socialistické strany (PS) před čtyřmi lety ve volbách, v nichž PS získala poprvé od karafiátové revoluce z roku 1974 absolutní většinu, byla Sócratesova vláda zprvu úspěšná. Hospodářský růst vzrostl z 0,5 procenta v roce 2005 na 1,9 procenta v roce 2007 a deficit rozpočtu se podařilo za tři roky dostat ze šesti procent HDP pod tříprocentní limit eurozóny.

Ať už zůstane premiérem dvaapadesátiletý stavební inženýr Sócrates, či v čele vlády stane, teprve jako druhá žena od pádu diktatury v roce 1974, ekonomka a někdejší státní ministryně hospodářství Ferreirová Leiteová (68), zřejmě ani jeden nezíská absolutní většinu. A k povolebním koalicím se žádná ze stran zatím příliš nevyjadřuje.

Kdo s kým po volbách?

Spekuluje se, že PS by mohla uzavřít koalici s Levicovým blokem (BE), jemuž průzkumy dávají kolem deseti procent a který ale údajně spolupráci s PS odmítá. Sociální demokraté (PSD) by v případě vítězství mohli spolupracovat s Lidovou stranou (celým názvem Sociálnědemokratický střed/Lidová strana, CDS/PP), jíž přisuzují odhady kolem osmi procent. Někteří analytici hovoří i možnosti velké koalice PS a PSD, která v zemi vládla v letech 1983 až 1985, kdy Portugalsko jednalo o vstupu do EU.

V programech mají PS i PSD zejména snížení rozpočtového schodku. Toho hodlá PSD dosáhnout mj. odložením projektů nového mezinárodního letiště v
Lisabonu a spojením Portugalska se Španělskem vysokorychlostní železnicí,
jimiž vládní socialisté naopak chtějí stimulovat hospodářský růst. PSD chce
ekonomický růst podpořit mj. snížením daní pro mladé podnikatele.

José Socrates
José Socrates