V Británii byl nalezen největší anglosaský zlatý poklad

Londýn - Největší zlatý poklad z dob anglosaské Anglie byl objeven v britském hrabství Staffordshire. Nález, který pravděpodobně pochází ze 7. století, obsahuje asi pět kilogramů zlata a 2,5 kilogramu stříbra. Mezi 1 500 vzácnými předměty je i válečná výzbroj a výstroj. Celkově obnáší zhruba 1500 zlatých a stříbrných předmětů. Nevýdaný poklad našel v poli jednoho svého známého v červenci amatérský hledač pokladů Terry Herbert. „Je to přesně to, o čem hledači pokladů sní. Tomu obrovskému množství se ale ani nechce věřit,“ komentoval svůj šťastný den pětapadesátiletý muž.

Herbert procházel anglický venkov s detektorem kovu celých 18 let. Ihned po nálezu na farmě svého známého tušil, že jeho snaha vyvrcholila archeologickou senzací. „Viděl jsem krabice plné zlata. Nemohl jsem mluvit ani dýchat. Je to přesně to, po čem hledači pokladů touží,“ sdělil nálezce.

Vyčíslit cenu pokladu, jehož součástí je také helma či rukojeti a hlavice mečů vykládané drahými kameny, křesťanské kříže a mince, podle expertů potrvá zřejmě víc než rok. Již nyní je však patrné, že jde o větší množství zlatých artefaktů, než skrýval slavný anglosaský hrob v Sutton Hoo, odkud bylo v roce 1939 vyzdviženo 1,5 kilogramu zlata.

Video Ivan Kytka hostem Událostí, komentářů
video

Ivan Kytka hostem Událostí, komentářů

Ivan Kytka hostem Událostí, komentářů

UK: 24.9.2009

Reportáž Martina Jonáše

Jakýkoliv nález z období tzv. temného středověku má pro vědce nedozírnou cenu. V sedmém století zbývá na našem území ještě několik desetiletí ke vzniku Velké Moravy. Éra anglosaské nadvlády nad anglickým územím je významnou epochou ostrovních dějin, ze které se dochovalo velmi málo historických pramenů. Končí až roku 1066 dobytím Normany, kteří dorazili k anglickým břehům z kontinentální Evropy.


Archeoložka Leslie Websterová nález přirovnala k jednomu z nejznámějších iluminovaných rukopisů na světě Book of Kells, který je vystaven v Dublinu. „Je to, jako by byla objevena nová Lindisfarne evangelia nebo nová Kniha z Kellsu,“ řekla Websterová, podle níž objev změní pohled na anglosaskou Anglii stejně radikálně, či možná víc než vykopávky lodního pohřbu ze Sutton Hoo. 

Přesné místo nového nálezu nebylo zveřejněno. Poklad se nyní nachází v muzeu v Birminghamu a některé z předmětů budou od pátku do 13. října k vidění i pro veřejnost. Mohlo by se jednat o náboženskou oběť, ale také o kořist z válečného tažení. Zatím není jasné, jakou odměnu Terry Herbert dostane. Nález byl prohlášen za státní poklad.
Zlatý anglosaský poklad
Zlatý anglosaský poklad
Více fotek
  • Zlatý anglosaský poklad autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1135/113456.jpg
  • Hrabství Straffordshire autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1135/113458.jpg
  • Zlatý anglosaský poklad autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1135/113454.jpg