Merkelová slaví úspěch, její CDU/CSU získala 33,8 procenta

Berlín – Podle oficiálně zveřejněných výsledků vyhráli německé parlamentní volby křesťanští demokraté kancléřky Angely Merkelové a obhájili tak nejsilnější politickou pozici ve státě. Merkelová se již v německých médiích během pozdních večerních hodin prohlásila za vítězku, zatímco sociální demokraté (SPD), kteří utržili historicky nejhorší volební výsledek, svou porážku ve volbách sami uznali a kancléřce pogratulovali k triumfu. Merkelové konzervativní blok CDU/CSU získal 33,8 procenta hlasů, což je však jeho nejhorší výsledek od roku 1949. Liberálové z FDP obdrželi 14,6 procenta hlasů, což je naopak nejvíce za jejich existenci. Sociální demokracie SPD utržila bezprecedentní porážku od druhé světové války a z vládní koalice odejde do opozice. Volilo ji jen 23 procent Němců, zatímco před čtyřmi roky to bylo 34,2 procenta. Merkelové se tak otevírá možnost uzavřít konzervativně-liberální koalici spolu se Svobodnými demokraty, čímž si pohodlně udrží kancléřské křeslo.

„Je to hořký den pro německou sociální demokracii. Je to hořká porážka po kampani, kterou jsme vedli s velkým odhodláním,“ přiznal po zveřejnění ještě neoficiálních výsledků kancléřský kandidát SPD a odcházející ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Sociální demokraté dosud vládli s demokraty křesťanskými. Nyní je ve vládě asi nahradí liberální FDP.

Poprvé od roku 1998, kdy skončila šestnáctiletá éra černo-žlutých vlád kancléře Helmuta Kohla, se FDP rekordním výsledkem s největší pravděpodobností znovu dopracovala k vládním pozicím a šéf FDP Guido Westerwelle by mohl po Steinmeierovi převzít post ministra zahraničí. „Máme radost z našeho výsledku, ale také víme, že to znamená zodpovědnost, a my jsme připraveni ji přijmout,“ uvedl Westerwelle.

Video Vstup Evy Pláničkové
video

Vstup Evy Pláničkové

Vstup Evy Pláničkové

Z 28.9.

Křesťanští demokraté opět slaví

Vstup a reportáž Hany Scharffové

Angela Merkelová:

„Dosáhli jsme úžasného výsledku stabilní většiny pro novou vládu, ale všem vzkazuji, že chci být kancléřkou všech Němců a pomoci tak naší zemi, aby se dostala z krize.“

Němečtí voliči tentokrát více než obvykle přáli menším stranám. Do Spolkového sněmu pronikla ještě postkomunistická Levice, pro niž podle odhadů hlasovalo 12,5 procent Němců, a Zelení s 10,5 procenty.

Ke gratulantům se připojil Sarkozy, Brown nebo lidovec Svoboda

Merkelové ještě večer k vítězství pogratuloval francouzský prezident Nicolas Sarkozy, britský premiér Gordon Brown nebo předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. „Jsem přesvědčen, že Vy a Vaše strana budete ve svěřeném úkolu pokračovat s odpovědností a oddaností,“ uvedl šéf českých lidovců ve zdravici, v níž Merkelové popřál úspěchy v jednáních o složení příští německé vlády.

CDU/CSU přes výhru zaznamenala svůj druhý nejhorší dosavadní výsledek. Zklamala především bavorská součást bloku, Křesťanskosociální unie (CSU), zvyklá na podporu většiny Bavorů. Dnes pro ni hlasovalo 41 procent obyvatel největší spolkové země - historické minimum. O katastrofální porážce se přitom v CSU hovořilo už po zemských volbách loni v září, kdy CSU volilo 43,4 procenta lidí.

V SPD se prý po nedělním debaklu rozpoutal mocenský boj o předsednické místo. Podle agentury DPA na změnu vedení naléhají čelní sociální demokraté ze všech vnitrostranických křídel, zejména pak mladší poslanci.