Tichomořské ostrovy Samoa postihlo tsunami, nejméně 100 mrtvých

Apia - Tichomořské ostrovy Samoa a Americká Samoa zasáhla v úterý po silném zemětřesení vlna tsunami, která zničila několik vesnic na nízko položených ostrovech. Počet obětí zřejmě už překročil stovku, z toho na Americké Samoi nejméně 19. Zatím šest obětí hlásí také ostrovní stát Tonga. Počty ještě nejsou definitivní, další stovky lidí jsou zraněny. Jak ČT sdělil konzul České republiky v australském Sydney Vít Kolář, mezi oběťmi zřejmě nejsou žádní Češi.

K otřesům došlo v 6:48 místního času, tedy 19:48 SELČ. Zemětřesení, jehož epicentrum se nacházelo zhruba 190 kilometrů od Americké Samoy, mělo intenzitu mezi 7,9 až 8,3 stupně Richterovy škály. Přívalová vlna, která dosahovala výšky čtyř až šesti metrů, zalila a zdevastovala řadu vesnic. Na Americké Samoi se rozlila až 1,6 kilometru do vnitrozemí. V zasažených oblastech záchranáři nadále pátrají po pohřešovaných.

Americký prezident Barack Obama dnes vyhlásil Americkou Samou za oblast postiženou přírodní katastrofou, což umožňuje vyslat pomoc. Západní Samoi, která funguje jako samostatný stát, slíbily pomoc Austrálie a Nový Zéland.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

Reportáž Bohumila Vostala

30.9.2009

Jaroslava Plomerová v Událostech, komentářích

Samou zasáhlo zemětřesení a tsunami

Bilance po přírodní katastrofě v Tichomoří

Zastupující šéf záchranářů na Západní Samoi Ausegalia Mulipola uvedl, že nalezena byla již asi stovka obětí, odlehlejší oblasti ale teprve záchranné týmy prohledávají. Zejména na jihovýchodních březích souostroví je mnoho vesnic přílivovou vlnou zničeno, dodal.

Vincent Ilui, vesnice Leone:

"Vlna se přihnala ke břehu a smetla všechno, co u pobřeží stálo. Prostě skrz to prošla, ať už to byly tradiční domky, kostely nebo moderní stavby. Teď je tu obrovský nepořádek, protože jak voda ustupovala, brala s sebou všechno, co bylo v cestě."

Systém varování před tsunami pomocí hromadných esemesek funguje

V plochých částech ostrova Upolu vlna tsunami zasáhla až 800 metrů do vnitrozemí. Zprávy místních lidí mluvily o zasažení zálivů Fagaloa a Siumu na východní straně ostrova Upolu a zničení tamních osad. Obyvatelé se po neštěstí dlouho zdržovali v kopcích ostrova z obav před možnými dalšími vlnami z případných dodatečných otřesů. Teprve po asi pěti hodinách se začali vracet ke svým osadám.

Podle mluvčí Červeného kříže v Apii se ale ukázalo, že systém varování před tsunami pomocí hromadně vysílaných esemesek funguje. Většina z 220 tisíc obyvatel ostrova Samoa stačila včas utéct na vyvýšená místa a do kopců, a tím se zachránit. To potvrdili i místní lidé. „Všechno šlo strašně rychle. Nezůstal stát žádný dům, stěží jsme stačili vyběhnout na kopec,“ řekl novozélandskému rozhlasu Graeme Ansel.

Zasažená část však skýtá obraz naprosté zkázy, je vidět změť trosek a automobilů, řada lidí zřejmě byla spláchnuta do moře. Mnoho osob zůstalo bez přístřeší. „Problém je, že když udeří zemětřesení blízko pevniny, nemáte většinou dostatek času na to, abyste stačili zpracovat data a vydali účinné varování těm, co jsou nejblíž,“ dodala seismoložka Susan Houghová.

Varování před přívalovou vlnou pro okolní ostrovy bylo odvoláno

Tichomořské středisko varování před tsunami (PTWC), které sídlí na Havaji, již varování odvolalo. Zatím nejsou informace o tom, zda vlna došla až k ostrovům Tuvalu, Kiribati a Šalamounovým ostrovům, pro něž bylo rovněž vydáno varování, nebo zda mezitím zanikla. Z Nové Kaledonie byla hlášena pouze nevýrazná vlna, úřady však vyzvaly obyvatelstvo k bdělosti. Po dvou hodinách ale výzvu odvolaly, uvedla AFP. Japonsko vyhlásilo vlastní varování před tsunami, meteorologická agentura však očekává, že vlna bude asi jen o výšce 50 centimetrů.

Vše zatím nasvědčuje tomu, že tsunami nebude mít obdobně tragický dopad jako přílivová vlna po zemětřesení poblíž indonéského ostrova Sumatra koncem roku 2004. Tehdy si tsunami vyžádala na 230 tisíc lidských životů.

Následky tsunami v Samoi
Následky tsunami v Samoi
Více fotek
  • Následky tsunami v Samoi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1145/114442.jpg
  • Následky tsunami v Samoi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1145/114441.jpg
  • Následky tsunami v Samoi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1145/114440.jpg
  • Škody po tragédii na Samoi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1145/114401.jpg
  • Následky tsunami v Samoi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1145/114439.jpg
  • Následky tsunami v Samoi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1145/114438.jpg