Deště a sesuvy půdy na Sicílii zabily nejméně 20 lidí

Řím - Nejméně 20 lidí zemřelo a 40 bylo zraněno na jihoitalské Sicílii při sesuvech půdy vyvolaných přívalovými dešti. Přes 100 lidí opustilo své domy, další jsou nezvěstní. Vydatný déšť v noci na dnešek způsobil záplavy, bořil domy a poškodil silnice a železnici. Laviny bláta zaplavily město Messina; bahno se sesulo z okolních kopců a útesů, smetlo auta a způsobilo zřícení mnoha budov.

Bahno spolu se sutí zbořených domů ucpalo ulice; jeho výška dosahuje až do výše klik domovních dveří. Déšť z noci dopoledne postupně ustal a obyvatelé a hasiči začali vyklízet ulice lopatami a buldozery. Vláda v Římě vyhlásila v postižené oblasti stav nouze a uvolnila prostředky na pomoc a obnovu.

Záchranné akce komplikuje skutečnost, že mnoho silnic a železnic je kvůli závalům bláta nesjízdných. I někteří zranění museli být převezeni do nemocnice přes moře, řekl starosta Messiny Giuseppe Buzzanca v italské televizi Sky TV. Ve Scalettě a Giampilieri jižně od Messiny přívaly vody a bahna zatopily domy a odřízly řadu lidí od okolního světa. Zachraňovat je bylo možné jen pomocí vrtulníků nebo lodí od moře. Dálnice A18 z Messiny do Catanie musela být kvůli naplaveninám dočasně uzavřena.

Video Na Sicílii zabíjely sesuvy půdy
video

Na Sicílii zabíjely sesuvy půdy

Sesuvy bahna na Sicílii
Sesuvy bahna na Sicílii
Více fotek
  • Sesuvy bahna na Sicílii autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1151/115039.jpg
  • Sesuvy bahna na Sicílii autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1151/115038.jpg