Berlusconi přišel kvůli rozhodnutí Ústavního soudu o imunitu

Řím – Snaha italského premiéra Silvia Berlusconiho zajistit si trestní imunitu je podle soudu protiústavní. Loni schválený zákon měl po dobu trvání funkce zaručit nestíhatelnost předsedy italské vlády i prezidenta a šéfů obou komor parlamentu. Ústavní soud dnes ale rozhodl o jeho zrušení. Může tak být obnoveno vyšetřování případů premiéra Silvia Berlusconiho a tří dalších vysokých politiků, ve kterých šlo mimo jiné o uplácení.

Všech patnáct soudců Ústavního soudu dnes rozhodlo o tom, že italský premiér, prezident a šéfové obou komor parlamentu nebudou beztrestní. Zákon, který těmto představitelům zajišťoval imunitu, je totiž podle soudců protiústavní, protože odporuje ústavnímu principu rovnosti občanů před zákonem. Navíc soud dodal, že ústavní zákon nemůže být upravován běžným zákonem.

„Ústavní soud je ovládán levicí,“ okomentoval rozhodnutí soudu samotný Belusconi s tím, že jde o frašku. „Já a moje vláda půjdeme dále vpřed,“ dodal. „Jde o politický rozsudek, ale premiér Berlusconi a jeho tým budou vládnout dále, jak si to přáli voliči odevzdáním svých hlasů ve volbách roku 2008,“ prohlásil také premiérův mluvčí Paolo Bonaiuti.

Video Italský ústavní soud zrušil zákon o imunitě
video

Italský ústavní soud zrušil zákon o imunitě

Italský ústavní soud zrušil zákon o imunitě

S6 8.10.

Telefonát Josefa Kašpara

Rozhovor s Vědunkou Lunardi v pořadu Události, komentáře

Italský parlament odhlasoval zákon o imunitě loni v červenci. Zákon nazývaný Alfanův podle jeho autora, ministra spravedlnosti Angelina Alfana, pozastavoval všechny soudní procesy proti čtyřem nejvyšším státním činitelům na dobu jejich funkčního období.

Italský premiér Berlusconi díky dnešnímu rozhodnutí soudu zřejmě bude čelit obnovení procesu za údajné podplácení britského právníka Davida Millse. Ten měl Berlusconimu za úplatu 600 tisíc dolarů (asi 10,5 milionu Kč) falešnou výpovědí dopomoci k výhře v procesu kvůli daňovým únikům v premiérově mediálním koncernu Mediaset. Italská média spekulují, že by další vývoj dokonce mohl vést až k odstoupení italského premiéra. Mills byl letos za křivé svědectví odsouzen na čtyři roky a půl roku. Obdobně jako Berlusconi tvrdí, že je nevinný a proti rozsudku se odvolal.

Případ Mediaset se týká způsobu nabytí vysílacích práv této společnosti. Dvě zahraniční firmy kontrolované Berlusconim údajně zakoupily od jedné americké společnosti televizní práva, ty od nich pak za přemrštěnou cenu zakoupila firma Mediaset. Měla se tak vyhnout placení daní v Itálii a vytvořit černý fond k podplácení. Soudní proces byl zahájen v listopadu 2006, ale zatím je odročen.

Italský ústavní soud
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24