Britský stínový ministr zahraničí se nevyjádřil k referendu o Lisabonu

Londýn – Britští konzervativci se nadále staví proti Lisabonské smlouvě o reformě evropských institucí. Uvedl to konzervativní stínový ministr zahraničí William Hague dnes na stranické konferenci v Manchesteru. Neuvedl ale, za jakých okolností by o Lisabonu jeho strana po případných vítězných volbách uspořádala referendum. V projevu prohlásil, že by se Evropská unie měla opírat o dohody mezi členskými státy a neměla by vnucovat nic shora. Jako příklad uvedl právě Lisabonskou smlouvu a fakt, že zavede funkci evropského „prezidenta“.

Toryové jsou velkými favority ve volbách příští rok na jaře a jejich šéf David Cameron slíbil, že referendum o Lisabonské smlouvě vypíše, pokud dokument nevstoupí do voleb v platnost. Vyhýbá se ale odpovědi na to, co udělá, pokud už bude text ratifikován ve všech zemích Evropské unie. Smlouvu přitom už ratifikoval britský parlament.

Hague dnes jen zopakoval důvody konzervativců pro referendum. „Stále větší centralizace moci mimo demokratickou kontrolu lidu neodpovídá 21. století… Omezuje naše možnosti rozvíjet naše vlastní globální vztahy,“ řekl Hague. Vadí mu také údajný „nedostatek kontroly a legitimity“. Lisabonská smlouva „jde proti našemu základnímu přesvědčení, že by se mělo lidem vládnout jen s jejich souhlasem“.

Hague uznal, že i Británie s konzervativní vládou potřebuje Evropu a „její kolektivní váhu ve věcech, jako je energetická bezpečnost či řešení konfliktů na Balkáně“. Ale konzervativní vláda povede také vlastní britskou zahraniční politiku a bude prosazovat britské národní zájmy, dodal. „Bude je prosazovat prostřednictvím Evropské unie, ale také spojenectvím s USA.“