Šanghaj nabádá tamní rodiny: Pořiďte si druhé dítě

Šanghaj – Šanghaj přehodnocuje dosavadní státem dané populační zákony. Jako mnoho jiných rozvinutých oblastí se totiž Čína začíná zabývat stále citelnějším stárnutím své populace. Ještě před několika lety byli čínští představitelé přesvědčeni, že přelidněný stát spasí tzv. „politika jednoho dítěte“. Za posledních 30 let se tam však narodilo o 400 milionů dětí méně, než by tomu bylo za normálních okolností. Na varování odborníků, kteří hrozí sociální i ekonomickou katastrofou, zareagovalo právě město Šanghaj. Úřady nabádají tamní rodiny, aby si pořídily druhé dítě. Rodiče s potomkem navíc však musí splňovat několik podmínek.

Jedno z dvanácti nařízení splňují například manželé Čching-čchuanovi – jsou totiž oba jedináčci. Druhého potomka by si mohli pořídit i v případě, kdyby jejich dcera trpěla těžkou nedědičnou chorobou nebo utrpěla úraz s trvalými následky. Nejen pro tuto rodinu bude však na cestě za větší rodinou stát problém finančního zabezpečení. „Vláda musí udělat víc. Zatím jen tvrdí, že Šanghaj potřebuje, abychom měli druhé dítě. To nestačí. Druhé dítě přinese řadu problémů. V Šanghaji je obrovská konkurence a bez dobrého vzdělání se tady děti neuplatní. Dobré školy jsou velmi drahé,“ říká Liu Čching-čchua.

Každý pátý obyvatel Šanghaje je dnes starší šedesáti let, navíc má být po roce 2050 podle prognóz úřadů v důchodovém věku téměř polovina obyvatel města. V 1979 připadalo v Číně na jednoho důchodce sedm pracujících lidí. Za čtyřicet let to budou méně než dva. „Stárnutí obyvatel vytváří obrovský tlak na zdravotní služby a pracovní trh. To silně ovlivní rozvoj země. Od roku 2007 ubývá pracovních sil. Šanghaj byla první, zbytek země bude následovat,“ uvedl Čou Chaj-wang z Čínské akademie věd.

Video Reportáž Tomáše Etzlera
video

Reportáž Tomáše Etzlera

Ohroženo je i budoucí zabezpečení starších obyvatel. Úřady v Šanghaji se proto snaží trend zvrátit. Rodičovské poradny pro druhé dítě vznikly v každé městské čtvrti a kvalifikovaným rodinám se rozdávají brožury, které nabádají k pořízení dalšího dítěte. „O tom, že splňuji podmínku pro druhé dítě, jsem se dozvěděla až tady. Úřady dělají, co mohou, aby se o tom Šanghaj dozvěděla. Dokonce chodí přímo do domácností a podmínky lidem vysvětlují,“ sdělila jedna z matek.

V Šanghaji se ročně narodí asi sto tisíc dětí, což je třikrát méně než před zavedením politiky jednoho potomka. Loni podmínky pro druhé dítě splnilo asi sedm tisíc rodin. Ve městě s devatenácti miliony obyvatel to ale moc změn nepřinese. Samotná Šanghaj navíc s věkovým problémem podle rodičovských expertů mnoho nenadělá. Situaci podle nich vyřeší pouze komplexní změna politiky jednoho dítěte v celé zemi.

Staří lidé
Staří lidé
Více fotek
  • Staří lidé autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1168/116762.jpg
  • Šanghajská novorozeňata autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1168/116763.jpg