Za nepokoje v Sin-ťiangu padlo šest trestů smrti

Peking - Šest trestů smrti a jedno doživotí vynesl čínský soud kvůli letošním nepokojům v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Ta se stala začátkem července dějištěm nejhorších etnicky motivovaných nepokojů za poslední desetiletí. Násilnosti si vyžádaly téměř 200 mrtvých a 1 700 zraněných. Soud se konal ve správním středisku této autonomní oblasti, Urumči. Televizní záběry ukazují vylidněné ulice kolem soudní budovy, která byla po dobu procesu uzavřena pro jakékoli jiné činnosti.

Ostře střežený tribunál v hlavním městě ujgurské autonomní oblasti odsoudil dnes všech sedm obžalovaných. Šest mužů poslal na smrt. Sedmý spolupracoval s úřady, dostal proto mírnější trest, stráví zbytek života za mřížemi. „Všech sedm mužů bylo usvědčeno z vraždy a někteří z nich také ze žhářství a loupeže,“ uvádí oficiální rozsudek.

Minulý měsíc Čína oznámila, že v souvislosti s nepokoji v Sin-ťiangu bylo vzneseno 21 obvinění z vraždy, žhářství, loupeže a poškozování majetku.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Reportáž Jakuba Nettla

Události - 12. 10. 2009

Telefonát Tomáše Etzlera

Záběry čínské televize z nepokojů v Urumči

V Urumči panuje nadále neklid, lidé se přes přítomnost policejních posil stále bojí. Nedávno tu došlo k záhadným útokům injekčními stříkačkami, v nichž ale nebyla žádná škodlivá látka. Poslední bilance uvádí, že injekcemi bylo pobodáno nejméně 531 lidí. Za tyto útoky byli odsouzeni tři Ujguři až k 15 letům vězení.

Červencové nepokoje v Sin-ťiangu - 200 mrtvých a 1 700 zraněných

0Při nepokojích se střetli původní obyvatelé Sin-ťiangu, muslimští Ujgurové, jazykově a etnicky spříznění s Turky, a Chanové, v Číně většinové etnikum, kteří v posledních letech do regionu za aktivní podpory čínských úřadů masově migrují. Násilí se rozpoutalo poté, co čínská policie zastavila původně poklidnou demonstraci ujgurské mládeže, která protestovala proti zabití dvou Ujgurů při etnické potyčce v jedné továrně v jižní Číně. Řada Ujgurů se domnívala, že v továrně byly usmrceny desítky až stovky ujgurských dělníků. Demonstrující mládež po zásahu policie začala v Urumči rozbíjet okna, pálit auta a napadat Chany. Ti se o dva dny později vydali do ulic k odvetným akcím. Většina mrtvých jsou údajně Chanové.

Čínská autonomní oblast Sin-ťiang
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24