Vláda: Umístění projektu Galileo v ČR se nevzdáme

Praha – Vládní kabinet se i nadále bude ucházet o umístění ředitelství evropského družicového projektu Galileo v České republice. Po dnešním jednání vlády to oznámil premiér Jan Fischer. Projekt Galileo by měl být plně funkční v roce 2013, prozatím není jisté, jestli se umístění jeho centrály rozdělí mezi více států, nebo zůstane na území pouze jednoho. Francie a Británie totiž letos navrhly zřízení dvou bezpečnostních středisek kvůli lepší ochraně před teroristy. Na ně by z další země dohlíželo administrativní centrum.

Hlavním soupeřem Česka je Nizozemsko. Zatímco v Česku je už pro sídlo GSA vyčleněna budova, Holanďané by museli vše postavit takříkajíc na zelené louce. O umístění úřadu se zřejmě rozhodne v příštím roce. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich bude stačit 18.

Úřad pro dohled nad evropským globálním navigačním družicovým systémem (GSA) byl zřízen jako agentura Evropské unie v červenci 2004 a zatím sídlí v Bruselu. Jeho výkonným ředitelem je od července 2005 Pedro Pedreira. Vedle projektu Galileo spravuje úřad i navigační systém Egnos, spuštěný tento měsíc.