Zástupci Severní a Jižní Koreje budou jednat o povodních a rodinách

Soul - Severní Korea se dohodla se svým jižním sousedem na konaní dalších vzájemných rozhovorů. Jednat by se mělo o dvou tématech. Prvním z nich je setkání rodin rozdělených válkou před více než půl stoletím. Také by se měla řešit opatření proti povodním, jež hrozí Jižní Koreji v důsledku aktivit KLDR. Dnes o tom s odvoláním na jihokorejské ministerstvo pro sjednocení informovala agentura AP. I přes prohlubování vztahů mezi oběmi zeměmi, napětí na Korejském polostrově stále pokračuje. Komunistický režim totiž neskončil s odpalováním svých raket krátkého doletu.

Korejci by se měli setkat ve středu na hranicích, aby jednali o tom, jak zabránit záplavám na hraniční řece Imdžin. Soul chce tuto záležitost řešit poté, co začátkem září Severní Korea bez upozornění vypustila přehradu na tomto toku a povodeň připravila o život šest Jihokorejců.

Na pátek je zase naplánována schůzka představitelů Červeného kříže z obou zemí, na níž se má jednat o setkávání rodin, které byly násilně rozděleny válkou na Korejském poloostrově z let 1950 až 1953.

Video Zástupci Severní a Jižní Koreje budou jednat
video

Zástupci Severní a Jižní Koreje budou jednat

KLDR stále odpaluje rakety

Tato zpráva přichází den poté, co Severní Korea zkušebně u svého východního pobřeží odpálila pět raket krátkého doletu. Podle Jihokorejců se Pchjongjang možná připravuje na vystřelení dalších raket krátkého doletu, tentokrát ale ze západu poloostrova. KLDR už vydala varování pro lodě, aby během dne od 12. do 16. října nevyplouvaly do severokorejských pobřežních vod.

Testy raket vnímají analytici coby snahu korejského režimu vylepšit si vyjednávací pozici před obnovením rozhovorů o svém problematickém jaderném programu. Odpalování raket podle nich slouží coby připomínka schopnosti KLDR otřást regionální bezpečností, ale zároveň nejsou dostatečným ohrožením, aby zchladily ochotu k jednání.

Severokorejské sdělovací prostředky se zatím o odpálení raket krátkého doletu nezmínily, což je poněkud překvapivé; v minulosti testy raket obvykle doprovázely ostré komentáře v tisku kritizující vlády, jež KLDR považuje za škodlivé - především americkou, japonskou a jihokorejskou.

Severokorejská armáda
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24