Program Klausovy návštěvy v Rusku: Medveděv, Modrá planeta a kontrakty

Moskva - Prezident Václav Klaus se dnes v Moskvě sejde se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem. Dohodli se na tom už v květnu při summitu Evropské unie a Ruska v Chabarovsku, jemuž Klaus předsedal. Následně Klaus představí studentům Moskevské státní univerzity svou knihu Modrá, nikoliv zelená planeta, jejíž ruské vydání prý financoval ropný koncern Lukoil. Před odletem do vlasti se prezident ještě zúčastní podpisu významných kontraktů českých podniků s ruskými partnery na českém velvyslanectví v Moskvě.

Během Klausovy návštěvy by měly být uzavřeny kontrakty za zhruba 17,6 miliardy korun. Kromě avizovaného kontraktu brněnské skupiny ALTA s magnitogorským hutním kombinátem za půl miliardy dolarů se firma PSJ chystá stavět obchodní centrum v Rjazani, společnost Block farmaceutický závod u Petrohradu, Chemoprojekt má spustit výrobu kyseliny dusičné a amoniaku v Dzeržinsku a vojenský podnik LOM se má zapojit do modernizace a oprav ruských vrtulníků Mi zařazených do výzbroje armád NATO.

Klaus během květnového summitu Evropské unie a Ruska v Chabarovsku prohlásil, že mezi oběma státy se nevyskytují žádné dramatické problémy. Sporné plány vybudovat v Česku americký radar mezitím minulý měsíc odvolal nový americký prezident Barack Obama.

Video Telefonát Josefa Pazderky
video

Telefonát Josefa Pazderky