Astronomové objevili 32 nových planet mimo sluneční soustavu

Ženeva - Evropští astronomové objevili 32 nových planet mimo sluneční soustavu, čímž jejich počet stoupl na více než 400. Žádný z „nováčků“ sice není hledanou druhou Zemí, některé ale mají hmotnost jen pětinásobku modré planety. Vědci na základě tohoto objevu soudí, že přes 40 procent hvězd podobných Slunci obíhají takové „lehké“ planety. Nejmasivnější z nově objevených planet dosahují pěti- až desetinásobku velikosti Jupitera, největší planety solárního systému. Stephane Udry ze ženevské observatoře a jeho spolupracovníci navíc tvrdí, že mají v záloze další, podobně početný objev nových planet, jejichž existenci chtějí potvrdit do půl roku.

„Příroda nemá ráda vakuum, a tak pokud je někde prostor pro planetu, dá ji tam,“ vysvětlil Udry, jehož tým nová vesmírná tělesa objevil pomocí nejvýkonnějšího pozemského exoplanetárního spektrografu HARPS na obřím teleskopu observatoře La Silla v Chile. 

Z více než 400 objevených exoplanet jich má 28 nižší hmotnost než dvacetinásobek Země. Čtyřiadvacet jich nalezl právě spektrograf HARPS a šest z nich je mezi nově zveřejněnou dvaatřicítkou. „Máme dva kandidáty na pětinásobek hmotnosti Země a dva na šestinásobek,“ upřesnil Udry. Na žádné z nich podle něj ale s velkou pravděpodobností není život, protože obíhají příliš blízko své mateřské hvězdy. 

Cílem pátrání po exoplanetách je objevit takové hornaté těleso, které bude kroužit v „obyvatelné zóně“ hvězd, kde teploty umožní přítomnost vody v tekutém skupenství, která je podle vědců předpokladem výskytu živých forem. Druhou Zemi v současnosti hledají vedle pozemských teleskopů i družice CoRoT Evropské vesmírné agentury (ESA) nebo kosmický dalekohled Kepler amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Velký kanárský teleskop
Velký kanárský teleskop