Medveděv: Změny jsou nevyhnutelné

Moskva – Ruský prezident Dmitrij Medveděv už nechce, aby byla jeho země závislá na exportu surovin. Podle něj je na čase tento systém, který nastolil minulý režim, opustit. Rusko by se prý mělo stát velmocí založenou na demokratických hodnotách. Je třeba překonat zaostalost a závislost na surovinách. Medveděv to dnes prohlásil během výročního projevu o stavu země před parlamentem. Medveděv mluvil i o nutnosti bojovat s korupcí ve státní sféře. Prezident dnes představil před poslanci i konkrétní návrhy zákonů, které po schválení parlamentem vstupují v platnost.

„Změny jsou nevyhnutelné. Jen na nás samých závisí, jaké bude Rusko pro nás, naše děti a vnuky,“ prohlásil Medveděv. Prezident připomněl, že dnešní Rusko za své postavení v mnohém vděčí ještě sovětské éře. 

„Nastal čas, abychom my, současné pokolení, řekli své slovo a pozdvihli Rusko na novou úroveň,“ vyzval Medveděv, podle kterého je hlavně třeba překonat „chronickou zaostalost a závislost na surovinách“. Rusko proto do budoucna vsadí na moderní technologie, chce také nalákat odborníky ze zahraničí. Medveděv se vymezil také vůči velkým státním korporacím, které označil za neperspektivní, a oznámil, že do budoucna s nimi nepočítá.

Video Reportáž Josefa Pazderky
video

Reportáž Josefa Pazderky

Ačkoliv prezident volá po modernizaci, návrh rozpočtu na příští rok je podle komentátorů zaměřen spíš na zachování sociálního smíru v situaci, kdy Rusko prožívá největší hospodářské potíže za posledních deset let.

Medveděv chce větší politickou konkurenci a omezení moci úředníků

Medvěděv hovořil také o nutnosti otevřít politický prostor konkurenci. Mezi politickými stranami by rád viděl větší konkurenci, prosadil už snížení limitu pro vstup stran do parlamentu na 5 procent. 

Ruský prezident chce také razantně omezit roli ruských státních úředníku v životě země. Stav, kdy nejméně 40 procent produktivních obyvatel Ruska závisí v zaměstnání na státu, je podle něj nezdravý a nenormální, a chce to proto rychle omezovat. 

Medveděv volá po vzniku společnosti svobodných občanů, kde se věci nebudou odvíjet od státu, ale od svobodné iniciativy jednotlivce. Chce také podpořit vzdělání, zjednodušit legislativu pro charitativní a neziskové organizace.

Medveděv letošní projev pojal netradičně, předem zveřejnil hlavní teze na internetu a vyzval občany ke komentářům.

Medveděvovy fráze v boji proti korupci nestačí

Velkou pozornost médií přitahuje případ ruského policejního majora Dymovského. Před několika dny vystoupil veřejně na internetu. Mluvil o korupci v policii. A nabídl konkrétní důkazy.

Dymovskij dorazil osobně do Moskvy a začal předkládat další důkazy. Reakce policejního vedení byla ale tvrdá. Informace majora sice začalo prověřovat, Dymovskij ale hned přišel o práci a byl obviněn z psychické nemoci. Ministerstvo vnitra se omezilo na strohé vyjádření, že boj s korupcí v zemi probíhá a bude probíhat i nadále.

Dymovského podpořily i moskevské policejní odbory. S novými svědectvími se přidávají další kolegové. Šance na úspěch je ale malá. Rusko patří v korupci na úroveň Bangladéše nebo Sýrie. A cesta ke zlepšení bude ještě dlouhá.