Nová smlouva o jaderném odzbrojení bude hotová v prosinci

Singapur – Nová mezinárodní dohoda o jaderném odzbrojení bude vypracována do konce roku. Po společné schůzce během summitu Rady pro ekonomickou spolupráci to potvrdili prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv. Nová smlouva, vzešlá z listopadového jednání v Ženevě, by měla dosavadní dohodu START nahradit po 5. prosinci, tedy termínu, kdy předešlý pakt vyprší.

Rusové a Američané o náhradě smlouvy START z roku 1991 jednají průběžně od května. Obama a Medveděv se v létě dohodli na snížení maximálního počtu jaderných hlavic na úroveň 1 500 až 1 675 a na snížení počtu jaderných nosičů. Dnes má každá z obou velmocí připraveno k okamžitému použití 2 000 až 3 000 jaderných hlavic.

Podle Medveděva se Rusko ještě nevzdalo naděje, že se podaří Írán přimět k souhlasu s dohodou, která počítá s vývozem slabě obohaceného íránského uranu k dalšímu obohacení do Ruska. To pak má předat materiál Francii, kde budou vyrobeny palivové tyče pro teheránský výzkumný jaderný reaktor. Při vyjednávání ve Vídni na to v říjnu přistoupil íránský jaderný vyjednavač, ale politici v Teheránu postupně začali vznášet námitky. Chtějí palivo nakupovat v cizině, ale odmítají vývoz íránského uranu.

Rusko, které patří v Radě bezpečnosti OSN k brzdám protiíránských sankcí, je tentokrát vůči Teheránu méně vstřícné. Medveděv prohlásil, že v případě, že Írán na novou dohodu nepřistoupí, zůstávají na stole další možnosti řešení. V případě, že Írán plně nezpřístupní svůj jaderný program, musí se podle ruského prezidenta Teherán připravit na nové sankce.

Larídžání: Obama není o nic lepší než jeho předchůdce

Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání reagoval, že hrozby novými sankcemi jsou důkazem toho, že Obama není o nic lepší než jeho předchůdce George Bush. Ten Írán řadil k nepředvídatelným státům, které podporují terorismus. Poslanci dnešní Larídžáního projev doplnili voláním Smrt Americe! „Je ostudné vidět po roce projevů a bezobsažných hesel, jak chování a názory tohoto prezidenta nejsou o nic lepší než názory jeho předchůdce,“ řekl Larídžání.

Rozhovory o jaderném odzbrojení se začaly množit v polovině září poté, co Obama ustoupil od plánu vybudovat prvky protiraketové obrany v Česku a v Polsku. Tento záměr předchozí americké administrativy Moskva považovala za ohrožení své bezpečnosti a za překážku dalších jednání. Varovala, že přijme odvetná vojenská opatření.

Ekonomika jde nahoru, vzkázal Obama

Americký prezident během singapurského summitu APEC také vzkázal, že světová ekonomika je na cestě k oživení, je ale třeba předcházet nevyváženému růstu a dalším krizím. Americká administrativa podle Obamy bude usilovat o snížení deficitu své země. Prezident také slíbil užší obchodní spolupráci s Jižní Koreou.

Na summitu se diskutovalo i o strategii na nadcházející schůzku o klimatu v Kodani. Ta by podle dohody Obamy s dánským premiérem Rasmussenem měla být jen přípravou k pozdějšímu uzavření smlouvy.

Barack Obama a Dmitrij Medveděv
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pablo Martinez Monsivais