Tip na vánoční dárek: víno z roku 1929 za půl milionu

New York - Milovníci a znalci vína si dnes přijdou na své v newyorské aukční síni Christie's. Dražit se tam budou vína Chateau d'Yquem ročník 1929. Zájemcům aukce nabídne 12 lahví, cena jedné se v přepočtu odhaduje až na 413 tisíc korun. Všechny pocházejí ze sklepů Doris Dukeové, jediné dcery zakladatele impéria American Tabacco Company Jamese Dukea. Zemřela v roce 1993 a její majetek se tehdy odhadoval na víc než miliardu dolarů.

„Pro sběratele je to vzácná příležitost objevit víno tohoto stáří, jehož historii lze vystopovat až k jeho vzniku,“ prohlásil podle agentury Reuters zástupce Christie's Charles Curtis. „Tyto kousky legendárního Chateau d'Yquem byly hned na počátku získány pro soukromé sklepy Doris Dukeové, jejíž sbírka vín byla jednou z největších v Severní Americe,“ dodal.

„Million Dollar Baby“ Dukeová se narodila v roce 1912, její otec zemřel v roce 1925. Své tehdy dvanáctileté dceři po sobě zanechal majetek odhadovaný na 100 milionů dolarů.

Za dobroty v lahvi se utrácelo i ve Francii

Vína se dražila i ve Francii. Více než 1,5 milionu eur, tedy v přepočtu 38,6 milionu korun, vynesla dvoudenní aukce prvotřídních lihovin, a to zejména vín a likérů ze sklepů proslulé pařížské restaurace La Tour d'Argent. Dražba 18 lahví, která skončila v úterý, překonala kýženou částku o polovinu, sdělila aukční agentura Piasa.

Některé lahve s cenným obsahem se už v pondělí prodaly i pětkrát dráž, než byl původní odhad. Největší pozornost vyvolal prodej tří lahví koňaku Clos du Griffier ročník 1788. Jedna se prodala za 25 tisíc eur (přes 640 tisíc korun). Čtyři bílá vína Vouvray „Goutte d'Or“ ročník 1990 z Loiry vyšplhala na 2 700 eur za kus, ačkoli se jejich cena odhadovala na 325 eur. Mezi prodanými červenými víny Pommard a Volnay byly i ročníky 1885.

Restauraci La Tour d'Argent, založené už v roce 1582, zůstalo v jejích sklepích kolem 420 tisíc lahví, takže aukce její zásoby „ochudila“ jen o čtyři procenta.