Nová rusko-americká odzbrojovací dohoda letos asi nebude

Washington/Moskva - Podpis nové odzbrojovací dohody mezi USA a Ruskem, která má nahradit smlouvu START 1 z roku 1991, se nepředpokládá do konce tohoto týdne. Oznámil to mluvčí Bílého domu Robert Gibbs. „V současné chvíli nepředpokládáme ceremoniál podpisu v Kodani,“ řekl Gibbs k možnosti, že by americký prezident Barack Obama využil své páteční cesty do dánské metropole na konferenci OSN o klimatu k podpisu smlouvy o odzbrojení se svým ruským kolegou Dmitrijem Medveděvem. Nejmenovaný americký činitel dnes agentuře AFP dokonce sdělil, že s podpisem nové dohody se nepočítá ani do konce roku.

„Nepředpokládáme během této cesty ani návštěvu jiné sousední země,“ dodal Gibbs. Řekl, že USA a Rusko pokračují v jednání o uzavření nástupnické dohody, která nahradí dohodu START. Vyjádřil naději, že dohody bude dosaženo brzy. Agentura Reuters dnes s odvoláním na nejmenovaný oficiální ruský zdroj dnes napsala, že Rusko a Spojené státy novou dohodu možná podepíší na okraj konference OSN ke klimatu v Kodani.

Náznaky blížícího se podepsání dohody se množí

Dmitrij Medveděv a Barack Obama pojedou v příštích dnech do Kodaně na klimatický summit. Medveděva bude provázet ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ten by nejel, kdyby Moskva nevěřila, že je možné v Dánsku podepsat s Obamou novou dohodu, vysvětlil nejmenovaný zdroj. Ruský tisk již dříve usoudil, že prezidenti Ruska a USA by mohli dohodu podepsat v neupřesněné evropské metropoli 18. nebo 19. prosince. Nedávno se objevila i spekulace, že by se dohoda mohla podepisovat v Praze; tato spekulace se později nepotvrdila.

Lavrov minulý týden řekl, že Rusko a Spojené státy jsou blízko podpisu nové smlouvy o snížení stavu jaderných zbraní. Bílý dům krátce poté ohledně podpisu nového odzbrojovacího dokumentu vyjádřil bez dalších podrobností optimismus.

Nová odzbrojovací dohoda, o níž obě země jednají už přes půl roku, má nahradit smlouvu START 1, která byla uzavřena v roce 1991 a jejíž platnost vypršela 5. prosince. Obama se s Medveděvem na červencovém summitu v Moskvě dohodl, že obě země v rámci chystané dohody sníží do sedmi let počet jaderných hlavic na 1 500 až 1 675 kusů. Podle již neplatné smlouvy START 1 se Washington s Moskvou zavázaly zredukovat počet jaderných hlavic asi na 6 000 kusů.

Medveděv a Obama spolu v sobotu telefonicky hovořili a dohodli se na zintenzivnění bilaterálních jaderných rozhovorů.