Medveděv: Ruská ekonomika by měla růst až o pět procent

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes v televizním vystoupení prohlásil, že nová odzbrojovací dohoda s USA je skoro hotová. Rusko však dále bude vyvíjet nové zbraně, aby si zachovalo spolehlivý jaderný štít. Dále neopomněl zmínit odhady, že letos ekonomika Ruska klesne o 8,7 procenta, příští rok by však ruský hrubý domácí produkt mohl vzrůst o 2,5 procenta až pět procent.

„Dohodli jsme prakticky vše, ale je třeba vše spočítat do poslední čárky,“ prohlásil Medveděv v dnešním televizním vystoupení o chystané nové odzbrojovací dohodě, která má nahradit rusko-americkou smlouvu START-1 a výrazně omezit jaderné arzenály obou velmocí. Původně, podle pokynu obou prezidentů z červencové návštěvy Baracka Obamy v Moskvě, měla být nová dohoda uzavřena do 5. prosince, kdy vypršela platnost dosavadní smlouvy START-1. Nyní se hovoří o podpisu počátkem příštího roku, ale možná se uskuteční až na jaře.

Medveděv se zdržel odhadu, kdy by smlouvu mohl podepsat 

„Strategické útočné zbraně jsou složitá otázka. Nejde o kontrakt, který lze sepsat za 15 minut,“ zažertoval. Během rozhovorů na sebe obě strany v různých otázkách vyvíjejí tlak, ale to považuje za normální v situaci, kdy nová smlouva má být „základem soužití našich států jako velkých jaderných velmocí v příštích deseti letech“.

Uzavření dohody však podle Medveděva nebude znamenat, že by se Rusko zřeklo dalšího vývoje svého jaderného potenciálu. „Budeme rozvíjet naše strategické útočné jaderné síly,“ řekl. Bezjaderný svět, ke kterému by Obama podle svého pražského projevu chtěl dospět, považuje Medveděv sice za „krásný cíl“, ale měly by k němu směřovat nejen USA a Rusko, ale i další jaderné mocnosti.

Medveděv čeká příští rok hospodářský růst až o 5 procent

Při hodnocení uplynulého roku Medveděv ocenil, že se v Rusku podařilo zachovat sociální smír, finanční stabilitu a díky státní podpoře udržet všechny významné podniky, z nichž žádný nezbankrotoval. Nepovedlo se však změnit hospodářský systém, který se nadále opírá hlavně o export surovin, zvýšit konkurenceschopnost ruských podniků, ani plně zvládnout nezaměstnanost.

„Za suroviny dostáváme velké peníze, ale tak nelze ekonomiku rozvíjet. Problém nelze vyřešit za rok, ale je to brzda,“ řekl Medveděv, vystupující jako stoupenec modernizace země a kritik její zaostalosti.

Rusko nyní prožívá nejhorší hospodářské potíže za posledních deset let, provázené prudkým růstem. Ale nynější krize se ovšem nedotkla Rusů tak citelně jako finanční krach v roce 1998. Navzdory známkám obratu k lepšímu Medveděv dnes varoval, že země se z krize nedostane rychle.