Jeden z Američanů zadržovaný v KLDR prý požádal o politický azyl

Soul - Jeden ze dvou Američanů, kteří jsou zadržovaní v Severní Koreji kvůli údajnému ilegálnímu přechodu hranice s Čínou, požádal Pchjongjang o politický azyl. Oznámil to dnes jihokorejský list Dong-Ah Ilbo.

„Přišel jsem sem (do Severní Koreje), protože nechci sloužit jako munice do kanónů u militaristických kapitalistů. Chci sloužit v severokorejské armádě,“ měl údajně podle deníku říci mladý Američan Severokorejcům. Deník se odvolává na neidentifikovaný zdroj a tvrdí, že Američanovi je osmadvacet let.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley v pátek oznámil, že Severní Korea Washington informovala, že zadržuje druhého Američana. Spojené státy zatím neznají jeho jméno ani okolnosti, za jakých se do Severní Koreje dostal. Podle Crowleyho by mělo jít o druhého Američana, který byl v posledním měsíci obviněn z ilegálního proniknutí do KLDR. První byl loni v prosinci americký misionář korejského původu Robert Park, který podle jihokorejských aktivistů hranici do KLDR přešel proto, že tak chtěl upozornit na porušování lidských práv v Severní Koreji.