Medveděv prý neměl rád Sovětský svaz

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medveděv se v interview, které dnes vydal Kreml, svěřil, že neměl rád Sovětský svaz. Toto prohlášení je v kontrastu s chápáním jeho předchůdce, nynějšího premiéra Vladimira Putina. Při rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 bylo Medveděvovi 26 let. O třináct let starší Putin v projevu k národu v roce 2005 řekl, že pád Sovětského svazu byl největší geopolitickou katastrofou 20. století.

„Narodil jsem se a vyrostl v Sovětského svazu, v té době jsem se formoval. Ale společnost té doby, její ideologie a její zásady mi ve skutečnosti nebyly blízké,“ řekl Medveděv v rozhovoru pro francouzský magazín Paris Match.

„Emočně jsou mi některé vzpomínky příjemné, ale pokud mluvíme o mravech té doby, hlavně pokud jde o ekonomiku, ani na okamžik bych se nechtěl v takových podmínkách znovu ocitnout,“ prohlásil Medveděv.

Přesvědčoval francouzské čtenáře, že s Putinem, který nedávno prohlásil, že jsou s prezidentem „stejné krve“, nemá žádné rozpory, naopak. „Pokud jde o krevní skupinu, myslím, že Vladimir Putin má pravdu. Opravdu máme stejnou krevní skupinu, zjistili jsme to nedávno,“ řekl Medveděv.

Na dotaz ohledně své politické budoucnosti po prezidentských volbách v roce 2012 Medveděv odmítl odpovědět. Řekl ale, že ji bude s Putinem konzultovat. Mnozí znalci ruských poměrů tvrdí, že prestižní mocenské křeslo šéfa Kremlu je připraveno opět pro Putina, jenž se u Rusů těší největší politické oblibě.

Dmitrij Medvěděv a Vladimir Putin
Dmitrij Medvěděv a Vladimir Putin