Na Baltu zamrzly lodě, vyprošťují je ledoborce

Stockholm – Na Baltu mrzne, až praští. V Baltském moři uvízlo v ledovém příkrovu několik desítek lodí, včetně dvou trajektů, na kterých bylo přes 2000 cestujících. Švédské námořnictvo je za pomoci finských ledoborců vyprostilo. Některé z lodí ale dál zůstávají v ledovém sevření.

Baltské moře vypadalo jako pohřebiště odepsaných lodí. Motory sice běžely naplno, kapitáni se ale marně pokoušeli hnát přídě proti ohromným ledovým krám. Z ledového sevření nebylo úniku. 

Podle velitele švédské ledoborecké flotily by lodě za normálních okolností ledovou krustu zvládly. Jenže k mrazu se přidal i silný vítr, který hnal kry ke břehu a vytvořil vysoké ledové hřebeny. Přes ty se plavidla dostat nedokázala. Pohyb jim navíc ztěžovaly neustálé posuny větrem poháněných ker.

Video Reportáž Petra Zavadila
video

Reportáž Petra Zavadila

Nejtužší zima za posledních 15 let zaskočila hlavně nákladní lodě, ale i trajekty mezi Stockholmem a Alandskými ostrovy, na které se vejde až tisíc lidí. Trajekty pomohly uvolnit až ledoborce a v pohotovosti byly i záchranné vrtulníky a vznášedla. To pro případ, že by se vyproštění nepodařilo a lidé by se museli evakuovat. 

U Stockholmu už je teď moře volné. O něco severněji v Botvickém zálivu ale pořád čeká 26 lodí na vyproštění.

Zamrzlé lodě na Baltu
Zamrzlé lodě na Baltu