Janukovyčova moskevská mise: lepší vztahy a levnější plyn

Moskva - Nový ukrajinský prezident Viktor Janukovyč chce zlepšit vztahy s Ruskem. Prohlásil to při své návštěvě v Moskvě. Ruský prezident Dmitrij Medveděv zase po schůzce se svým ukrajinským protějškem oznámil, že ruská a ukrajinská vláda dostaly od svých prezidentů pokyn posoudit rusko-ukrajinskou spolupráci v energetice včetně plynu.

„Máme platné dohody a kontakty. Ale domluvili jsme se dát pokyn vládám a ministrům posoudit spolupráci v energetice, jak v plynu, tak v dalších otázkách,“ oznámil Medveděv. Kreml podle zdroje, citovaného agenturou Interfax, žádá „bezpodmínečné plnění“ již uzavřených dohod s Kyjevem o dodávkách a tranzitu plynu.

„Je v zájmu Ruska a Ukrajiny nastolit dlouhodobě spolehlivé, partnerské vztahy,“ zdůraznil Janukovyč. Potvrdil také, že na pořadu dne už není vstup do NATO. Tato otázka Moskvu silně dráždila.

Video Janukovyč navštíví Moskvu
video

Janukovyč navštíví Moskvu

Janukovyč navštíví Moskvu

5.3.2010

Janukovyč přijel do Moskvy

Ruský prezident Dmitrij Medveděv:

„Počítám, že s inaugurací nového ukrajinského prezidenta vztahy mezi našimi zeměmi získají nový a lepší ráz. Doufám, že vztahy budou užší a založené na porozumění a spolehlivosti.“

Janukovyče ještě čeká schůzka s ruským premiérem Vladimirem Putinem, ale ruská média nepředpokládají, že by se host večer vracel do Kyjeva se zásadnější slevou na ruský plyn. Podle ruského tisku se Janukovyč v Moskvě snaží vyjednat snížení cen ruského plynu o třetinu, z 305 na 205 dolarů za tisíc metrů krychlových. Nyní Kyjev za plyn platí prakticky stejně jako Berlín, zatímco Minsk jako spojenec Moskvy jen 168 dolarů a Pobaltí 260 dolarů.

Na rozdíl od svého předchůdce Viktora Juščenka, který jasně obracel k Rusku záda, balancuje nový ukrajinský prezident na hraně mezi Moskvou a Bruselem. Nutí ho k tomu hlavně domácí situace. Veřejné finance jsou v zoufalém stavu a Ukrajina si teď nemůže dovolit napínat vztahy s jednou nebo druhou stranou. 

Doma Janukovyče čeká snad ještě složitější situace než na poli zahraničních vztahů. Podařilo se mu parlamentem protlačit vyslovení nedůvěry konkurentce z prezidentských voleb a dosavadní premiérce Juliji Tymošenkové. A není jisté, jestli dokáže získat většinu na vytvoření stabilní vlády. V opačném případě by Ukrajinu nejspíš čekal další, tentokrát parlamentní předvolební boj.

Viktor Janukovyč
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24