Brněnští vědci objevili sloučeninu bambusuril. Může sloužit jako dopravník

Brno - Vědci z brněnské Masarykovy univerzity objevili novou sloučeninu, která může najít uplatnění ve zdravotnictví, farmaceutickém i potravinářském průmyslu. Nová sloučenina, která v přírodě dosud neexistovala, má tvar krátké trubičky a podobá se tak jednomu článku kmenu bambusu. Podle toho ji vědci pojmenovali bambusuril, řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Vědci již požádali o její patentovou ochranu.

„Bambusuril je schopen vychytávat některé látky z roztoku tak, že je uschovává ve své schránce. Látka tak může být dopravena na jiné místo, kde je z dutiny uvolněna. Bumbusuril tedy působí jako dopravník, který látku naloží a dopraví ji z jednoho místa na druhé,“ řekl vedoucí výzkumného týmu Vladimír Šindelář z přírodovědecké fakulty.

Kvůli svým vlastnostem může být bambusuril v budoucnu využíván v mnoha oblastech. Například ve zdravotnictví na dopravu léčiv do místa působení nebo pro diagnózu některých druhů onemocnění. Příprava sloučeniny je jednoduchá, výchozí sloučeniny i použitá rozpouštědla jsou navíc levná a dobře dostupná. Vědci ji proto dokážou vyrobit i ve větším množství.

Video Vladimír Šindelář v Událostech, komentářích
video

Vladimír Šindelář v Událostech, komentářích

Vladimír Šindelář v Událostech, komentářích

UK 11. 3. 2010

Rozhovor s Vladimírem Šindelářem

Vladimír Šindelář, vedoucí výzkumného týmu:

„Jsme teprve ve stádiu, že jsme molekulu připravil, teď zkoumáme její vlastnosti. První experimenty ukazují, že má opravdu potenciální využití, ale jestli bude v praxi možné ji použít, to se teprve ukáže.“

Sloučenina má schopnost vtahovat různé látky, například anionty chloridu sodného. „Některé nemoci vyvolávají zvýšenou koncentraci chloridu sodného v tělních tekutinách a detekce těchto tekutin by nám mohla pomoci zjistit tuto nemoc,“ vysvětlil vedoucí výzkumného týmu Vladimír Šindelář.

Nová sloučenina je výsledkem pětiletého výzkumu, který byl financován z prostředků Grantové agentury ČR a Masarykovy univerzity. Za posledních 20 let bylo pod hlavičkou univerzity podáno 28 patentových přihlášek, z toho 11 v posledních pěti letech. Úspěšných bylo 13 projektů, nejčastěji v oborech chemie, biologie a fyzika. Univerzitní vědci získali například patent na nový způsob regulace tvorby biomasy v rostlinách, nový způsob likvidace yperitu nebo na plazmovou tužku.