Nejstarším člověkem světa je zřejmě 129letá Gruzínka

Tbilisi - Nejstarší člověk na světě žije pravděpodobně v Gruzii a je jím 129letá Antisa Chvičavová. Tamní úřady shromažďují dokumenty a snaží se ověřit, jestli je pas z dob sovětského svazu pravý, aby mohly požádat o zápis do Guinessovy knihy rekordů. Na papíru se totiž nachází datum narození 8. července 1880.

„Celý život pracovala. Pěstovala čaj a odevzdávala ho zemědělskému družstvu téměř za nic. Ale uživila nás tak,“ prohlásil syn zřejmě nejstarší ženy světa. Antisa žije se svou rodinou v horské vesnici v západní Gruzii. Jejímu synovi je sedmdesát let a vnukovi postupuje pleš. Na zdraví jí přišli připít i pravnuci spolu se zástupci místního úřadu a novináři.

„Tento dokument potvrzuje vydání pasu Antise Chvičavové. Je z roku 1979 a uvádí její rok narození 1880,“ uvedl ředitel matriky Georgy Vašadze. Pokud se podaří prokázat pravost dokladů, poputuje k Antise titul nejstaršího člověka, a to od 114leté Japonky.

„Doufáme, že najdeme ještě další dokumenty, abychom dokázali, že je to opravdu nejstarší člověk na světě,“ dodal ředitel matriky. Podle něj není v Gruzii výjimečné dožít se sta let či ještě více. S nadsázkou to přičítá místnímu zdravému vzduchu. Důkazy úředníci hledají v nedávno objevených archivních knihách.

Antisa Chvičavová se synem
Antisa Chvičavová se synem
Video Nejstarší žena světa - 129letá Gruzínka
video

Nejstarší žena světa - 129letá Gruzínka