Čínský premiér obvinil USA z vážného poškození vztahů

Peking - Spojené státy se dočkaly další kritiky ze strany Číny. Místní premiér Wen Ťia-pao obvinil USA, že prodejem zbraní Tchaj-wanu a setkáním Baracka Obamy s dalajlamou porušily čínskou svrchovanost. Wen Ťia-pao na tiskové konferenci uspořádané v závěru výroční schůze čínského parlamentu prohlásil, že odpovědnost za vážné poškození vztahů leží na Spojených státech, které by měly podniknout kroky k nápravě.

Čínský premiér naznačil, že roztržku způsobenou nedávnými kroky Washingtonu Peking nepovažuje za uzavřenou. Příčinou ochlazení vztahů byly kromě dodávek zbraní Tchaj-wanu a setkání Obamy s tibetským duchovním vůdcem neshody v názorech na problémy světového obchodu a americká kritika metod, jakými Čína kontroluje internetový provoz.

Ovšem o vztazích Číny s Tchaj-wanem premiér hovořil spíše smířlivě. Prohlásil, že spor mezi bratry nemůže ignorovat krevní pouto a vyjádřil přesvědčení, že přetrvávající problémy se podaří vyřešit.

Wen Ťia-pao kritizován za neúčast v Kodani, prý ale nebyl pozván

Dalším tématem Wen Ťia-paa byly odpovědi na dotazy novinářů k diplomatickému incidentu na loňském summitu o klimatických změnách v Kodani. Zde byl premiér kritizován za neúčast na schůzce světových vůdců, které se zúčastnil i Barack Obama. Wen dnes prohlásil, že o schůzce nebyl formálně informován a nedostal ani pozvání. Záležitost označil za dosud nevysvětlenou záhadu.

Čínský premiér se takto vyjadřoval po skončení pravidelného výročního zasedání čínského parlamentu. Po dvoutýdenním jednání poslanci schválili státní rozpočet a volební reformu, která odstraňuje nevyvážené zastoupení městských a venkovských oblastí ve Všečínském shromáždění lidových zástupců.

Předseda zákonodárného shromáždění Wu Pang-kuo v závěrečném projevu k poslancům prohlásil, že řešení nynějších hospodářských problémů musí země hledat v souladu se zájmy dlouhodobého rozvoje. Za úkol číslo jedna označil zajištění rovnováhy mezi zachováním trvalého hospodářského růstu a celkovou restrukturalizací ekonomiky.

Čína se vyhnula důsledkům globální finanční krize jen díky masivním úvěrům a vládním stimulům v celkové výši kolem 1,4 bilionu dolarů (téměř 26 bilionů korun). Přestože hospodářský růst se v posledním čtvrtletí loňského roku vrátil na 10,7 procenta, ekonomický výhled je podle čínských expertů nejistý.

Čínský premiér při projevu v parlamentu
Zdroj: AP Photo
Autor: Han Guan