Odstoupení vlády a nové volby žádá v Bangkoku 150 tisíc lidí

Bangkok - I dnes se v centru thajské metropole, Bangkoku, shromáždilo kolem 150 tisíc stoupenců bývalého thajského premiéra Tchaksina Šinavatry a požadují odstoupení vlády ministerského předsedy Apchisita Vedžadžívy a vypsání nových voleb. Organizátoři akce varovali, že pokud vláda do 24 hodin nevyhoví jejich požadavkům, budou po celý příští týden v demonstracích pokračovat a ochromí hlavní město. K zajištění pořádku bylo nasazeno na 50 tisíc policistů a vojáků do ulic hlavního města.

Dosud se do metropole sjelo na 150 tisíc sympatizantů bývalého premiéra, jejichž poznávacím znakem jsou červené košile. Sjížděli se z venkovských oblastí v autobusech, na nákladních automobilech a na motocyklech. Putovali převážně s chudého severu země, neboť právě na venkově má bývalý premiér Šinavatra nejvíc příznivců. Mávají červenými prapory a z tlampačů provolávají hesla o demokracii a svobodě. Do večera se očekávají ještě další desítky tisíc demonstrantů.

Podle organizátorů akce jsou stoupenci Tchaksina Šinavatry, který byl po obviněních z korupce a zneužívání moci svržen při vojenském převratu v roce 2006 a nyní žije v exilu v Dubaji, odhodláni setrvat v odporu, dokud to bude třeba. Chtějí donutit premiéra Vedžadžívu, aby odstoupil a vypsal nové volby, v nichž by Tchaksinovi spojenci měli nyní velké naděje na vítězství.

Video Protesty v Bankgkoku
video

Protesty v Bankgkoku

Víra Musikapong, vůdce opozice:

„Pokud Apchisit do pondělí neodstoupí, budeme pochodovat celým Bangkokem a ochromíme město. Chceme, aby vláda odstoupila a vrátila moc lidu.“

Místní policisté a armáda mají nejvyšší pohotovost. Demonstranti jsou vybaveni stany a karimatkami, zpívají lidové písně a naslouchají projevům. Šedesátiletý Tchaksin Šinavatra k nimi promluvil prostřednictvím videozáznamu a vyzval je, aby se semknuli ke svržení vlády: „Buďte zdrávi, trpěliví a zůstaňte silní. Čím víc mě budou šikanovat, tím víc budu bojovat.“

Podle premiéra Vedžadžívy nyní není vypsání voleb pravděpodobné

V rozhlasovém projevu dnes premiér Vedžadžíva uvedl, že bezprostřední vypsání voleb není pravděpodobné: „Vyzval jsem opozici, abychom jednali o rozumných podmínkách, než bude rozpuštěn parlament. Oni to odmítli.“ Odvolal se na napjaté politické ovzduší a na to, že jeho vládní koalice má parlamentní většinu. Ujistil také, že nemá v úmyslu proti protestům zakročit silou. Na 50 tisíc příslušníků armády a policie je prý v ulicích proto, aby se zabránilo provokacím. Armáda a policie jsou nicméně odpovědné za zachování pořádku.

Poblíž sídla vlády jsou některé hlavní ulice zablokovány buď demonstranty, nebo je uzavřela policie a armáda. Mnohé zahraniční ambasády vyzvaly občany svých zemí přítomné v Bangkoku, aby raději nevycházeli.

Dnešní protest byl svolán necelý rok po velké demonstraci loni v dubnu, která přerostla v násilné střety, při nichž dva lidé zahynuli a desítky dalších utrpěly zranění.

Policie hlídá stoupence bývalého thajského premiéra
Zdroj: ČTK/AP