Thajský premiér odmítl ultimátum demonstrantů

Bangkok - V Bangkoku dnes vybuchl granát, exploze zranila dva vojáky. Útok ještě zvýšil napětí v thajském hlavním městě Bangkoku, kde od rána pokračuje demonstrace proti vládě premiéra Apchisita Vedžadžívy. Ten dnes ráno odmítl ultimátum demonstrantů, kteří požadovali, aby do poledne tamějšího času odstoupil. K jeho sídlu se poté vydalo na 100 000 stoupenců bývalého thajského premiéra Tchaksina Šinavatry, kteří usilují o předčasné volby.

Kdo stojí za granátovým útokem, není zatím jasné. Potvrzeno není ani to, že by byl útok nějak spojen s protesty Šinavatrových přívrženců. Následoval ale krátce poté, co Vedžadžíva odmítl požadavky protestujících na rozpuštění parlamentu a vypsání nových voleb.

Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva:

„Nemohu naslouchat jen jedné části thajské společnosti.“

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

Reportáž Martina Jonáše

U 15.3.

Tomáš Etzler a Jan Bečka k demonstracím v Thajsku

V Thajsku bouří protivládní protesty

Telefonát Tomáše Etzlera

„Demonstranti žádají, aby byl dnes v poledne rozpuštěn parlament. Koalice usoudila, že tento požadavek nelze přijmout. Vždy jsem tvrdil, že moje vláda vyšla z parlamentních voleb a má podporu většiny poslanců. Vláda nevyvolá chaos a chci ujistit obyvatele, že bude dále pracovat,“ reagoval dnes na výzvu demonstrantů premiér v televizi.

Vláda našla útočiště na vojenské základně v centru Bangkoku. Mluvčí armády upřesnil, že objekt střeží na 2 000 vojáků, kteří jsou připraveni na demonstranty i střílet umělohmotné kulky, pokud se pokusí dostat na základnu. Poznamenal, že pro každý případ jsou připraveny tři vrtulníky k případné evakuaci vlády.

Organizátoři protestů varovali, že pokud vláda nevyhoví jejich požadavkům, budou po celý týden v demonstracích pokračovat a ochromí hlavní město. K zajištění pořádku bylo do bangkockých ulic nasazeno na 50 000 policistů a vojáků.

Červené košile zaplavují hlavní město

Demonstranti vyrazili do hlavního města ze všech koutů Thajska. Ulice ucpaly až sedmikilometrové kolony jejich aut. Protesty organizuje hnutí s názvem Sjednocená fronta za demokracii, proti diktatuře, jehož členové nosí červené košile. Demonstranti mávali červenými prapory a z tlampačů provolávali hesla o demokracii a svobodě.

Stoupenci Tchaksina Šinavatry, který byl po obviněních z korupce a zneužívání moci svržen při vojenském převratu v roce 2006 a nyní žije v exilu v Dubaji, jsou odhodláni podle organizátorů akce setrvat v odporu, dokud to bude třeba.

Červení se rozhodli demonstrovat dva týdny po verdiktu nejvyššího soudu, podle něhož byl Tchaksin uznán vinným ze zneužití pravomoci a konfliktu zájmů v době, kdy byl premiérem (2001-2006). Byla mu zabavena více než polovina jeho jmění, tedy 1,4 miliardy dolarů (téměř 30 miliard korun).