Po přestřelce v Mexiku odtud USA stahují své lidi

Ciudad Juaréz - Spojené státy stahují z konzulátů na severu Mexika rodinné příslušníky svých pracovníků. Reagují tak na vraždu tří lidí spojených s konzulátem v Ciudad Juaréz. Pracovnici konzulátu a jejího muže, oba byli Američani, zastřelili ozbrojenci, když jeli autem. Jejich roční dítě na zadním sedadle přežilo. Třetí obětí byl mexický manžel další pracovnice konzulátu. Podezření padá na drogové kartely. Při boji státu s narkomafií a střetech mezi jednotlivými gangy bylo od roku 2006 zabito už 18 tisíc lidí.

Ze společenské akce se vracela dvojice Američanů zaměstnaná na americkém konzulátu. Ozbrojenci je zastřelili v jejich soukromém autě. Na zadním sedadle přežilo roční dítě. Ze stejného večírku jel i mexický manžel pracovnice konzulátu s dvěma dětmi. I jeho zastřelili. Motiv není zřejmý. Bílý dům slíbil vyšetření případu. 

Spojené státy po útoku varovaly před cestami do Mexika a dovolily zaměstnancům některých konzulátů, aby poslali rodinné členy pryč z oblasti. Americký prezident Barack Obama prohlásil, že je střelbou „pobouřen“.  

Video V Mexiku zase řádí drogové gangy
video

V Mexiku zase řádí drogové gangy

O víkendu tekla krev i v Acapulcu, tichomořském letovisku v dosahu mexického hlavního města. Vyhledává ho i značné množství turistů z USA. Při vyřizování účtů drogových gangů tu v sobotu zemřelo nejméně 13 lidí.

Boj s drogovým násilím je hlavním cílem mexického prezidenta Felipeho Calderóna. Od konce roku 2006, kdy Calderón nastoupil do úřadu, si válka mezi drogovými kartely vyžádala 18 tisíc lidských životů. Vláda po celé zemi rozmístila asi 45 tisíc vojáků a policistů.