Kim se pojistil: Má v evropských bankách čtyři miliardy dolarů

Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-il má v evropských bankách uloženy čtyři miliardy dolarů pro případ, že by v budoucnu musel uprchnout ze své izolované země. Podle jihokorejské rozvědky si Kim většinu těchto prostředků ukládal ve švýcarských bankách. Když ale tamní úřady začaly zpřísňovat opatření proti praní špinavých peněz, vybrali jeho agenti peníze v hotovosti a uložili je v Lucembursku.

Prostředky pocházejí z prodeje severokorejských jaderných a raketových technologií, z obchodování s drogami, pojišťovacích podvodů, využívání nucených prací v četných severokorejských pracovních táborech a z falšování zahraniční měny, píše britský Daily Telegraph s odvoláním na zdroje z jihokorejské rozvědky.

Expert na mezinárodní finanční kriminalitu Peter Lilley označuje Lucembursko za „jednoho z černých koní“ bankovnictví. Podle něj existují důkazy, že lucemburské banky využívali i libyjský vůdce Muammar Kaddáfí a někdejší irácký diktátor Saddám Husajn. Mluvčí lucemburské vlády uvedl, že všechny transakce týkající se KLDR se musejí v jeho zemi prošetřovat. "Problém je, že na nich není napsáno Severní Korea… Snaží se je skrývat a snaží se smazat co možná nejvíce stop," upozornil.

Navzdory tomu, že osmašedesátiletý Kim Čong-il pevně svírá moc od smrti svého otce Kim Ir-sena v roce 1994, má pro případ vojenské invaze v záloze propracovaný plán útěku, jenž by s největší pravděpodobností mířil do Číny, konstatuje Daily Telegraph.

„Kdyby se Kimovy čtyřmiliardové tajné bankovní účty zmrazily, změnilo by to historii. Neměl by na výběr a musel by začít respektovat lidská práva, vzdát se nukleárních zbraní a prosit mezinárodní společenství o uvolnění těchto fondů, protože potřebuje peníze, aby si mohl kupovat věrnost vysoce postavených úředníků,“ soudí Ken Kató, ředitel organizace Human Rights in Asia. „Někde ve světě jsou bankéři, kteří vydělávají obrovské sumy peněz tím, že skrývají a spravují Kimovy tajné fondy, a přitom téměř devět milionů lidí v Severní Koreji trpí nedostatkem potravin.“

Kim Ir-sen
Kim Ir-sen
Více fotek
  • Kim Ir-sen autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/685/68440.jpg
  • Kim Čong-il autor: ČTK, zdroj: AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/461/46100.jpg