Měsíc před volbami je v Maďarsku nejvíc slyšet extrémní pravici

Budapešť - Maďarsko vzpomíná na protirakouské povstání a boje za svobodu z roku 1848. Výročí považované za nejvýznamnější státní svátek využily politické strany a svolaly velké mítinky. Největší zájem vzbudilo setkání příznivců Hnutí za lepší Maďarsko - Jobbik. Do termínu prvního kola parlamentních voleb zbývá necelý měsíc.

Protirakouské povstání kdysi Maďary spojilo, dnes ho ale oslavili rozdělení. Vládnoucí socialisté v uličkách Pešti, opoziční Fidesz s Viktorem Orbánem, který se chystá k triumfálnímu návratu do čela vlády, zase pod branami Budínského hradu. Nejvíc bylo ale v ulicích maďarské metropole slyšet extrémní pravici. Jobbik se chystá do parlamentu, v kampani slibuje jedněm práci, druhým vězení.

„Chci tady před vámi a před celým světem prohlásit, že Jobbik nechce být třetí, ani druhou nejvlivnější stranou. My chceme volby vyhrát a taky je vyhrajeme,“ prohlásil předseda Jobbiku Gábor Vona.

Video Reportáž Ladislava Kerekeše
video

Reportáž Ladislava Kerekeše

Krajní pravice ovšem vzbuzuje obavy nejen mezi soupeři, ale i u mnohých voličů. „Tahle roztříštěnost, kterou dnes v Maďarsku prožíváme, není dobrá. Z toho nic dobrého nekouká. Bojím se, co by se mohlo stát, kdyby se k moci dostala krajní pravice,“ říká obyvatelka Budapešti Magda Bruzsová.

Orbán: Volby uzavřou hanebné období socialistické vlády

Předseda pravicové strany Fidesz Viktor Orbán dnes na volebním shromáždění v Budapešti prohlásil, že dubnové volby uzavřou „hanebné období“ socialistické vlády a dají zemi nový směr. Očekávané volební vítězství své strany přirovnal k uherskému povstání proti vládě Habsburků v roce 1848, od jehož zahájení dnes uplynulo 162 let.

Do 11. dubna, kdy se v Maďarsku otevřou volební místnosti, zbývá 27 dní. Jakou cestou se po nich Maďarsko vydá, není stále jasné. Předpokládaný vítěz voleb totiž do dnešního dne nepředstavil svůj volební program.

Viktor Orbán
Viktor Orbán