Princ Charles dnes tráví čas se zubry a Tatary

Varšava – Druhým dnem pokračuje britský princ Charles v třídenní návštěvě Polska, která je součástí jeho cesty po střední Evropě. Dnes s manželkou Camillou, vévodkyní z Cornwallu, zavítal do Podlaského vojvodství na severovýchodě země. Navštívil Bělověžský národní park a na programu měl i setkání s polskými Tatary. Princ z Walesu byl doposud v Polsku třikrát, Camilla s ním byla předloni v Krakově. Ve středu odjedou do Maďarska, poslední etapou jejich cesty bude od soboty čtyřdenní návštěva České republiky.

V pondělí britský královský pár v prezidentském paláci přivítal prezident Lech Kaczyński s chotí Marií. Pak hosté položili věnec u hrobu kněze Jerzyho Popieluszka, kterého v říjnu 1984 zavraždili příslušníci tajné komunistické policie. Charles se setkal také s polským premiérem Donaldem Tuskem.

Cesta prince Charlese je zčásti inspirovaná 20. výročím pádu komunismu. Podle princovy kanceláře v Clarence House by měla oslavit svobodu ve středoevropských zemích a jejich vztahy s EU a Británií. Charles pravidelně absolvuje dvě velké zahraniční cesty do roka - na jaře a na podzim.

Video Telefonát Miroslava Karase
video

Telefonát Miroslava Karase

Ekolog Charles navštívil unikátní Bělověžský park

Následník trůnu, který je znám svým zájmem o ekologii, dnes navštívil Bělověžský národní park. V tamním pralese žije největší stádo zubrů ve volné přírodě na světě. Charles zubry nakrmil, dal jim jejich oblíbené pochoutky řepu a ovesno-kukuřičný šrot.

Dnešní exkurzi musela kvůli problémům se zády vynechat Charlesova manželka Camilla, vévodkyně z Cornwallu. „Trpí uskřípnutým nervem a její stav by se mohl zhoršit dvěma lety vrtulníkem a cestou vozem v obtížném terénu,“ vysvětlila mluvčí princovy kanceláře v Clarence House.  
 

V Bělověžském národním parku v polsko-běloruském pohraničí žije největší stádo zubrů ve volné přírodě na světě. Ochranáři jich nedávno v polské části Bělověžského pralesa napočítali 451. Jde o unikátní místo - zachovaly se v něm zbytky původního lesa, který v minulosti pokrýval oblast středovýchodní Evropy. Princ z Walesu se vypravil i do nejpřísněji chráněné části národního parku, kam se běžní turisté nikdy nepodívají.     

/*json*/{"map":{"lat":52.7179946784,"lng":23.8794708252,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":52.722153756528,"lng":23.881530761719,"type":"1","description":"B\u011blov\u011b\u017esk\u00fd n\u00e1rodn\u00ed park"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Odpoledne měl princ Charles na programu návštěvu vesnice Kruszyniany, kde žijí Tataři, kteří se tradičně hlásí k islámu. Princ z Walesu se podíval do zdejší mešity, ochutnal také jejich tradiční pokrm zvaný pierekaczewnik. Ten se vyrábí ze šesti tenkých vrstev těsta, potírá se máslem a plní nejrůznějšími náplněmi.