Rebelové v Jemenu propustili 178 vojáků a civilistů

Saná - Šíitští povstalci v Jemenu propustili 178 zadržovaných vládních vojáků a civilistů. Oznámila to televizní stanice Al-Arabíja. Jemenská vláda si přitom v úterý stěžovala, že rebelové porušují podmínky příměří, které bylo uzavřeno v polovině února. Propuštění zadržovaných vojáků a civilistů bylo jednou z podmínek příměří. Povstalci také měli odevzdat zbraně, které ukořistili od jemenských a saúdskoarabských vojáků, vrátit ukořistěné vojenské a civilní vybavení, stáhnout se z veřejných budov a nezasahovat do fungování lokální správy. Rovněž měli ukončit výpady na území Saúdské Arábie a otevřít zablokované cesty.

Boje mezi jemenskou armádou a rebely z šíitských kmenů hlásících se k sektě zajditů vypukly loni v srpnu v provincii Saada a přenesly se i přes hranici se Saúdskou Arábií. Konflikt jako takový však trvá už od roku 2004, vyžádal si stovky mrtvých a domovy muselo opustit kolem 250 tisíc lidí.

Rebelové obviňují ústřední vládu v Saná z přehlížení a ze sociální, hospodářské a náboženské diskriminace své komunity. Šíitští muslimové tvoří 47 procent jemenské populace, zbytek jsou sunnité.