Kolem pachatelů velké pokerové loupeže se stahuje smyčka

Berlín - Německá policie pokročila o velký kus ve vyšetřování ozbrojené loupeže na berlínském pokerovém turnaji z 6. března. Jeden z pachatelů, který se jí dobrovolně přihlásil a je od pondělka ve vazbě, se totiž rozhodl mluvit a udal všechny tři své komplice. Jednoho z nich odpoledne policie dopadla. Do té doby přitom tápala ve tmě a nedařilo se jí lupiče vypátrat, přestože měla jejich DNA a záběry z bezpečnostních kamer.

Přepadení na prestižním pokerovém turnaji EPT Berlin 2010 v hotelu Hyatt vzbudilo velký rozruch, protože se jednalo o loupež ve stylu akčních filmů. Čtyři muži se střelnými zbraněmi, mačetami a granáty vyvolali chaos a odnesli si 242 tisíc eur.

V případě zadrženého pachatele, který se policii sám přihlásil, se jedná o 21letého muže tureckého původu. Ten se při akci popral s jedním z členů ochranky a přišel o tašku s velkou částí lupu. Nyní popsal policii okolnosti činu a odhalil identitu svých kompliců. Podle státního zastupitelství se na něj vztahují výhody korunního svědectví. Všichni podezřelí byli údajně už dříve trestně stíháni za krádeže, loupež a ublížení na těle.

Video Eva Pláničková a Pavel Říčan k pátrání po pachatelích pokerové loupeže
video

Eva Pláničková a Pavel Říčan k pátrání po pachatelích pokerové loupeže

V rukou policie už jsou dva ze čtyř pachatelů

Policie následně do jednoho z bytů údajných spolupachatelů na křižovatce ulic Ritterstraße a Alte Jakobstraße v berlínské čtvrti Kreuzberg poslala zvláštní komando. To ale našlo byt prázdný. Muži zákona jsou nicméně pachatelům na stopě. Večer potvrdili, že se jim odpoledne podařilo dopadnout dalšího z nich. Dvacetiletého komplice zadrželi ve stanici metra Rosenthaler Platz v centru Berlína, muž při zatýkání nekladl odpor.

„Víme přesně, koho hledáme. Dříve či později je dopadneme,“ sdělil deníku Bild policejní zdroj. Policie nyní zvažuje, že rozjede velkou pátrací akci a zveřejní snímky tří hledaných pachatelů. Ukradené peníze z turnaje zatím nalezeny nebyly. Všechno nasvědčuje tomu, že si pachatelé lup rozdělili mezi sebe krátce po přepadení.

/*json*/{"map":{"lat":52.5047612,"lng":13.3993667,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":52.504689328568,"lng":13.399211168289,"type":"1","description":"D\u016fm, kde se skr\u00fdvali pachatel\u00e9 pokerov\u00e9 loupe\u017ee"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Policie už dříve uvedla, že pachatelé loupeže udělali řadu chyb. Kromě toho, že celé přepadení provedli před běžícími kamerami, nepoužili ani rukavice, a zanechali tak na tašce s penězi stopy DNA. Při útěku přes obchodní centrum si navíc ve snaze nebýt nápadní sundali masky a neuvědomili si, že i zde jsou kamery.